SEO 2019 – Kaliteli Tanıtım Yazısı ve Link Alımı İpuçları

2010 yılından itibaren hayatımıza “tanıtım yazısı” denilen bir olgu yerleşti. Arama motorları üzerine çalışma yapanların sıkça üstünde durduğu ve bir anda önem kazanan bu nicelik, aslında en başından beri vardı fakat resmi kaynaklar bu konuda bilgi ve tavsiye paylaşımında bulununca tanıtım yazıları büyük bir önem kazandı. Peki 2019 için kaliteli tanıtım yazısı ve link alımı ipuçları neler? Bu içeriği hazırlarken SEOfabrika‘da yer alan muhteşem SEO yazısından da yararlandım.

Tanıtım Yazısı ve Link Reklamı Nedir?

Backlink olgusunu, bir web sitesi yapıyorsanız kesinlikle biliyorsunuzdur. Farklı sitelerden kendi sitenize köprü ile bağlantı oluşturmak olarak nitelendirebiliriz. Direkt site URL’si, anahtar kelime, görsel vb. gibi medyalar üzerinden sitenize backlink alabilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılanlar ise link reklamı ile tanıtım yazısıdır.

Tanıtım yazısı, bir web sitesinden içerik ile birlikte gelen backlinktir. Bir konu hakkında yazılan bir içerikten anahtar kelimenize veya site URL’nize verilen bir link tanıtım yazısı anlamı taşır. Aynı zamanda direkt sitenizin tanıtımının yapıldığı içerikleri de bu kategoride tutabiliriz.

Link reklamı, bir web sitesinden genellikle footer veya sidebardan backlink alımıdır. Tanıtım yazısından farkı ise sadece bir sayfada değil, sitenin neredeyse tüm sayfalarında görünmesidir. Bu da backlink index sayısının, adresin index sayısı kadar olacağı anlamına gelir.

SEO Odaklı Tanıtım Yazısı Alımı için İpuçlar!

SEOHiç düşünmeden tanıtım yazısı almak veya sadece bekleyerek, başka sitelerden bu şekilde backlink kazanacağını düşünmek çok da mantıklı değildir. Eğer siteniz, işletmeniz referans olabilecek düzeyde kaliteli ise sabır göstermeniz dahilinde doğal yoldan tanıtım yazısı elde edebilirsiniz. (kaynak gösterimi vs.) Fakat direkt anahtar kelimeleriniz üzerinden backlink almanız maalesef mümkün değil. Bunun için biraz çaba göstermeniz ve genellikle ücretli şekilde alım yapmanız gerekir. Peki tanıtım yazısı alımı için dikkat edilmesi gerekenler ve ipuçlar nelerdir?

Sektörünüzle Alakalı Siteler Seçin!

Google, her algoritması ile birlikte insan gibi düşünmeye yaklaşmakta. Bu da doğallığa doğru ilerlemeye sebebiyet veriyor. Google’ın Arama Motoru Optimizasyonu konusunda yayınladığı bilgileri düşündüğümüzde tanıtım yazısını ücretli şekilde almak çok da verimli değil. Fakat bunu doğal bir şekilde gösterebilirsek maksimum faydayı sağlayabiliriz.

Doğal bir şekilde göstermenin ilk aşaması sektörünüzle alakalı sitelerin seçimi olacaktır. Örnek vermek gerekirse bir nakliyat siteniz var ve sponsorlu yazı almak istiyorsunuz. Eğer bir oyun oynama sitesinden bu alımı yaparsanız, sektörünüzden tamamen farklı hareket etmiş olursunuz ve bu doğal – sağlıklı gözükmez. Eğer nakliyat siteniz var ise yine nakliyat sitelerinden veya buna benzer kategorilerden alım yapmanız gerekir. Doğal SEO konusunda birincil önceliğiniz bu olmalı.

SEO Otoritelerinden Faydalanın!

Uzun yıllar boyunca yaptığım bir taktiği burada belirtmek isterim. Çevreme, bu bilgiyi genelde örnek üzerinden verdiğim için burada da bir örnek ile anlatmaya çalışacağım.

Bir flash oyun siteniz var. Farklı bir siteden tanıtım yazısı almak istiyorsunuz. Bu konuda bir liste oluşturabilirsiniz. Örneğin “Türkiye’de En Çok Kullanılan Oyun Siteleri” şeklinde bir yazı oluşturun. Burada farklı sitelere de yer vereceğiz. Örneğin miniclip, Armor Games, Y8 gibi sadece Türkiye’de değil dünyada da otorite olmuş ve genellikle rakip olamayacağınzı siteleri seçmelisiniz. Bu siteler TR aramalarında sizinle rekabet etse de aslında global oldukları için çok da önemli rakipleriniz olmayacak. Onların otoritelerinden nasıl faydalanacağız?

Hemen bir mantık kuralım. “Ben bir arama motoruyum ve ilgili içeriği bot ile indexliyorum. İçerikte 5 adet site var ve bunların 4’ü alanında oldukça otoriter. 1 tanesi ise otoriter değil, acaba neden listede? Yeni ve bir anda ortaya çıkmış, otorite olabilecek bir site midir acaba?” işte Google, yavaş yavaş bu tarz insansı düşüncelere girdiği için otoritelerden faydalanmanız size ekstra bir katkı sağlayacaktır. Bunu diğer sektörlerde Wikipedia, youtube, twitter gibi devasa sosyal medya ve bilgi sitelerinden faydalanarak da yapabilirsiniz.

Alım Yapacağınız Siteyi Kaliteli Seçin!

arama motoru optimizasyonuAynı sektörden olduğu için gözünüz kapalı site seçimi yapmamalısınız. Günümüzde bu konuda pek çok analiz aracı kullanılsa da bana göre bunlar yetersizdir. Örneğin Alexa değeri, DA-PA değeri, TF-CF değerleri gibi durumlar size net doğruyu vermez. Bu konuda öncelikle yapmanız gereken sitenin içeriklerini ve Google’daki sıralamalarını incelemek olacaktır. Eğer incelemiş olduğunuz adres içerikleri bakımından ilk sayfada, ilk sıralarda yer alıyorsa SEO altyapısı bakımından kabul edilebilir seviyededir.

Bu hususta yukarıdaki değerleri de bir ölçüt olarak alabilirsiniz. Fakat önceliğiniz, sitedeki içerikler ve bunların anahtar kelime bakımından Google’daki sıralamaları. Şu ana kadar yüzlerce tanıtım yazısı alımı yaptım ve ilk ölçütüm her zaman bu oldu.

Tanıtım Yazınızı Beslemeyi Unutmayın!

Satın aldığınız sitelerin birincil görevi verdiğiniz yazıyı yayınlamaktır. Bundan sonrasına ise çok fazla karışmazlar. Sizlere tavsiyem, almış olduğunuz yazıyı beslemeniz yönünde. Örneğin Blogger sitelere yorum atarak backlink alabilir, sosyal medyada ilgili tanıtım yazısının linkini paylaşabilir, forum sitelerinden bağlantı verebilirsiniz. Bu şekilde almış olduğunuz yazının kalitesini arttırmaya çalışmalısınız. Özellikle bütçesi az olan kişilerin alacağı her bir yazı hayati önem taşımaktadır.

SEO için İçerik Boyutu Ne Olmalı?

Bir diğer üzerinde durulması gereken konu ise içerik boyutudur. Kimileri, ne kadar fazla yazarsan o kadar iyidir dese de ben buna inanmayanlardanım. Oluşturacağınız içeriğin boyutu sektörünüzün tamamını kapsamalıdır. Örneğin, flash oyun siteniz var ise bu konuda yazılan içerikler ortalama 100-150 kelime civarıdır. Siz bir anda 2000 kelimelik tanıtım yazısı alırsanız bu sağlıklı olmaz. Olabildiğince ayarında tutmaya çalışmalısınız. Birkaç seneye kadar 300-400 kelime ideal durumdaydı. Fakat günümüzde bu seviye 400 ile 600 kelime düzeylerine çıktı.

Benim tavsiyem, son paragrafta sitenizi tanıtacak şekilde sektörünüzle alakalı bilgi veren bir yazı hazırlamanız yönünde. Direkt site tanıtımları ziyaretçi açısından verimli olmamaktadır. Bilgi içerikli yazınızın son paragrafında da sitenize yönlendirme yapan birkaç satır yazabilirsiniz.

Linklendirmeler Nasıl Olmalı?

Tanıtım yazısı konusunda benim mantığım link çeşitliliği üzerinedir. Öncelikle anahtar kelime seçimine bakalım. Sürekli aynı veya birkaç anahtar kelime üzerinden alım yapıyorsanız bu sağlıklı değil. Onun yerine anahtar kelimenizi long-term hale getirebilir yani sonuna veya başına bir iki kelime ekleyebilirsiniz. Örneğin: pdf kitap paylaşımı yaptığınız bir site var ise anahtar kelimenize pdf indir dışında pdf kitap indir, pdf ebook indir gibi anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Her alacağınız tanıtım yazısında anahtar kelimelerinizin önemine göre kelime serpiştirmesi yapın. Örneğin çok önemli bir keyword var ise onu 3 yazıda kullanın, diğer daha az önemli olanları ise 1’er 2’şer yazıda kullanın. Ve ortalama en az 5-10 arası anahtar kelimeniz olmalı toplamda. Kimi zaman da direkt olarak URL’den veya site adresinden link almaya çalışın.

Bir yazıdaki toplam link sayısı 1 anahtar kelime + 1 anahtar kelime veya URL + 1 görsel veya cümle üzerinden olmalıdır. Bu sayı ise maksimumdur. Yani sadece 1 anahtar kelimeden veya sadece 1 URL’den alım yapabilirsiniz ama masrafları düşürmek için maksimum bu şekilde ilerleyin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

3 yorum: “SEO 2019 – Kaliteli Tanıtım Yazısı ve Link Alımı İpuçları”

  1. SEO’da kaliteli link alımı ve tanıtım yazıları ile ilgili güncel ve anlamlı bir blog yazısı. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Arama Motoru Optimizasyonu çok daha önemli bir hal alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir