Kıble Yönü Bulma – Kıble Hangi Açıda?

Namaz kılanlar için oldukça önemli bir değere sahip olan ve kılınan namazın geçerliliğinde bir faktör olarak sunulan kıble açısı bulma olayı, özellikle sürekli farklı yerlerde namaz kılanlar için zaruri bir problemdir. Her gidilen yer ile Kabe arasındaki yönü tayin etmek vb. durumlar kimi zaman hataları beraberinde getirebilir. Bu hususta sizlere kıble yönü bulma ve kıble hangi açıda kalıyor gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Kıble Yönü En Kolay Nasıl Bulunur?

Kıbleyi hangi yöne doğru getirmeniz gerektiği konusunda birçok yöntem bulunur fakat işinizi hızlı bir şekilde tamamlamanız ve kabe yönünü hızlı şekilde tayin etmeniz için en kolay yöntem online hizmet veren siteleri veya uygulamaları kullanmaktır. Fakat anlık olarak aciliyetiniz var ise yeni bir uygulama indirmek yerine internet sitesi kullanmanız sizin için daha mantıklı olacaktır. Peki kıble açısı en kolay nasıl bulunur?

  • https://www.kiblebulma.com/ adresine tıklayın.
  • “Kıble Yönünü Bul” alanında bulunan boşluğa bulunduğunuz konumu il, ilçe şeklinde girin.
  • Aşağıda yer alan haritada Kabe ile bulunduğunuz yer arası çizgi ile belirtiliyor. Haritada bulunduğunuz konuma göre yorum yapabilirsiniz.
  • Sağ tarafta yer alan “Pusulada Bul” kısmı ile de mevcut pusulanızdan faydalanarak net bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sizlere aktarmış olduğumuz bu yöntemde özellikle referans konumlar düşünerek işlem yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Örneğin, deniz kenarında bir yerde oturuyorsanız ilk sırtınızı deniz tarafına verip, haritadaki çizgiye göre yön tayin edebilirsiniz. Tabi göreceli ve hata payı olan bir şekildir fakat bu tarz hata payları göz ardı edilebilecektir.

Pusula ile Kıble Açısı Bulma

Yine yukarıdaki adımlar uygulayarak kıble açısını mevcut konumunuza göre tespit etmeniz gerekmektedir. Ardından elinizde bulunan pusulayı alarak ilgili açıya getirdiğinizde işlem tamamlanacaktır. Kıble yönü bulma konusunda eğer internetiniz yok ve bu tarz bir siteye erişim sağlayamıyorsanız, bulunduğunuz konumun mevcut kıble yönünü bilmeniz gerekir. Her ilden ile, her ilçeden ilçeye değişebilecek değerlerdir. Bu yüzden yine aynı internet adresini kullanarak mevcut pusula derecesini bir yere not almanızda fayda var.

Tahmini Kıble Yönü Bulma

Eğer bu imkanların hiçbirine sahip değilseniz ve namaz vaktinin sonu yaklaşıyorsa, alternatif olarak yön tayin ederek işlem gerçekleştirebilirsiniz. Kabe, ülkemizin güney doğu hizasında kalmaktadır. Güneşin doğudan doğuş, batıdan batması ve harita bilginize istinaden kuzey-güney kavramlarını kullanarak kendinizi güney doğuya göre yönlendirebilirsiniz. Net bir şekilde doğru yön olmasa da yakın bir değere yaklaşırsınız ve o anki şartlarda bu durum işinize yarayacaktır.

GPS ile Kıble Yönü Bulma

Son dönemlerde artan ve GPS teknolojisini kullanarak bizlere yardımcı olan bu tarz mobil uygulamaları kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Bunun nedeni ise anlık olarak doğru yön ve doğru konum tespiti yapamayan ve özellikle gittiğiniz, ve baktığınız yön bakımından yanlış bir işaretleme ortaya koyan GPS ile birlikte güney doğuya dönmeniz gerekirken, size kuzey batı yönünü gösterebilir. Bu gibi durumlardan dolayı verdiğim site adresinizi kullanarak bulunduğunuz konum ve referans konumlar üzerinden yorum yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yazı aşağıda yer alan kaynak adresinden yararlanılarak hazırlanmıştır ve kıble yönü bulma konusunda tavsiye ettiğim adrestir.

KAYNAK: www.kiblebulma.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir