Kimler Hosting Kullanmalı? En Ucuz Nasıl Alınır? – Güncel 2021

Pandemi ile birlikte tüm işletmeler, firmalar ve şahıslar sanal varlıklarını arttırma ve internet üzerinde etkin olmaya çalışıyorlar. Bununla birlikte her geçen gün internet sitelerinin sayısı da artmakta. Peki bir internet sitesi için olmazsa olmaz olan hosting tam olarak neyi ifade etmekte? Neden hosting satın almalıyız ve en ucuz nasıl alırız? Bu gibi detaylara yer vereceğimiz içeriğimiz ile ihtiyacınız olan hosting konusunda sizleri bilgilendirerek en uygun fiyatlarla nereden alım yapabileceğinizi anlatmaya çalışıyoruz.

Hosting Nedir?

İngilizce bir terim olan hosting, host etme yani barındırma anlamına gelmektedir. İnternet sitenizdeki verilerin, dosyaların, görsellerin, videoların ve diğer aklınıza gelecek her türlü sanal materyalin barındırıldığı yerdir. Bilgisayarınızda bulunan harddiske benzetmeniz mümkündür. Fakat web sitelerinin, uygulamaların ihtiyaçlarına yanıt veren hostingler tamamen bu ihtiyaçlara yönelik optimize edilmiştir.

Web sayfasının arka yüzü olarak da tanımlayabileceğimiz hosting kavramını bir internet sitesi için olmazsa olmaz ihtiyaçlardandır. Alan adı satın alındıktan hemen sonra doğru barındırma seçeneklerine geçmekteyiz.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting, genel olarak barındırma anlamına gelse de günümüzde küçük çaplı barındırma alanları için kullanılan bir terime evrilmiştir. Peki gerçek anlamı ile düşündüğümüzde hosting çeşitleri nelerdir? Bu çeşitleri performans ve birbirlerini kapsaması durumlarına göre aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Fiziksel Sunucu
  • Sanal Sunucu (VPS – VDS)
  • Reseller (Bayi Hosting)
  • Bireysel veya Kurumsal Hosting

Bu dört ana başlıktan Reseller kısmı da aslında bireysel veya kurumsal hostinge girse de; daha fazla siteyi kontrol edebilme ve sanal sunucudaki bazı imkanlara sahip olabilme gibi detaylardan dolayı bir çeşit olarak sıralandırabiliriz.

Şimdi ise günümüzdeki anlamına inelim ve kimler bireysel veya kurumsal hosting kullanmalı, çözümleyelim.

Kimler Hosting Kullanmalı?

Fiziksel sunucu, sanal sunucu ve reseller çeşitlerini kenara bırakıp sadece bireysel veya kurumsal hostinglere odaklandığımızda bu hizmetleri kullanması gerekenler genellikle küçük işletmeler ve az trafik alan sitelerdir.

Bir e-ticaret sitesinden yola çıkarsak günlük 1-2 bin civarında trafiğe sahip olan bir e-ticaret sitesi; yazılımsal optimizasyonlarda sorun yaşamadığı sürece bireysel hosting kullanabilir. Aynı şekilde ortalama olarak 2-3 bin arasında trafiğe sahip bir site de çok fazla sorgu çalıştırmadan ve yazılımsal optimizasyon sorunlarını çözerek hosting hizmetlerini tercih edebilirler.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir diğer unsur ise ihtiyaçları çözümleyerek hosting alırken dikkat edilmesi gerekenlere odaklanmaktadır. Öncelikle, bireysel hostingler tam olarak ihtiyaçlarımızı çözüyor mu bunu bilmeliyiz.

Eğer;

  • NodeJS gibi sunucuya erişim isteyen teknolojiler kullanmıyorsak,
  • 8 GB RAM, 16 GB CPU gibi yüksek donanım özelliklerine ihtiyacımız yoksa,
  • Yüzlerce GB’lık veri hostingimizde yer almayacaksa,
  • Gelen trafik ve harcanan bandwidth değerleri aylık terabaytları bulmuyorsa

Bireysel hosting kullanmamızda genel olarak sakınca bulunmamaktadır. Fakat, yine de alım yapmadan önce tercih edeceğiniz firma ile iletişime geçerek taleplerinizi ve bunların karşılanıp karşılanılmadığını öğrenmenizde fayda var.

En Ucuz Hosting Nereden Alınır?

Hosting alımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğru firmayı seçmektir. Verilerimizin saklandığı, sitemizin arka planının bulunduğu bu hizmette yaşanılacak en ufak sorun ciddi maddi ve manevi zararları ortaya çıkarabilir. Bir örnek vermek gerekirse; yedek almadığınızı varsaydığımız bir zamanda sunucularda çıkan bir arızadan dolayı verileriniz silinebilir ve bir daha geri gelmeyecek duruma düşebilir. Bu da ortaya koyduğunuz emeklerin boşa gitmesi, satışlarınızın sıfırlanması ve ziyaretçi – müşteri kayıplarına sebep olacaktır. Bu yüzden doğru firmayı seçmeniz hayati önem taşımaktadır.

Bizlerin bu konuda size hem fiyat / performans, hem güven hem de kalite bakımından önerdiği firma ise Hosting Dünyam olmaktadır. Son yılların en çok tercih edilen ve barındırma konusunda ortaya koyduğu çalışmalar ile en kaliteli firmalardan biri haline gelen Hosting Dünyam, uygun fiyatları ile de göze çarpmaktadır.

Hosting satın almak istediğiniz zaman tercih edeceğiniz firmada aylık 4 TL gibi çok düşük rakamlardan başlayarak web hosting sahibi olabilirsiniz. Türkiye ve Almanya lokasyon başta olmak üzere ciddi lokasyonlarda sunucuları bulunan firma özellikle hosting satın alımlarınızda ilk tercihiniz olmalı. Siz de siteyi ziyaret ederek fiyatları ve hizmet detaylarını inceleyebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir