Klasik Panel Çit Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Etraflarında durdukları bölgeyi korumak amacıyla imal edilen çitlerin en temel amacı güvenliği sağlamaktır. Herhangi bir nesneden, kişiden, hayvandan veya bir durumdan bir bölgeyi korumak amacıyla çevrilmesi için kullanılan malzemelere genel olarak “çit” adı verilir.

Korunulacak tehlike bilinçli bir tehlike olabileceği gibi bir kaza sonucu gerçekleşmesi muhtemel bir tehlike de olabilir.

Çit denince yaygın ve yerleşik anlamıyla akla ilk olarak bahçeleri veya arazileri çevrelemek için kullanılan malzemeler gelse de bir çok yerde koruma amacıyla kullanılan çevreleme malzemelerine de çit denilir. Karayollarının kenarlarında duran ve araçların olası kontrol kayıplarında yoldan çıkarak devrilmelerini önlemeyi amaçlayan metal veya beton bariyerler de birer çittir.

Bu nedenle çitlere öncelikli amaç açısından güvenlik önlemi olarak bakılması yerinde olacaktır. Klasik panel çitler ​de korumak isteyeceğiniz park, bahçe, arazi gibi yerlerde kullanılan aparatlardır. Klasik panel çitler kullanışlılığın yanı sıra estetik olarak da koruduğu bölgeye katkı sağlar.

Klasik panel çitlerin kullanım alanları

Sürekli göz önünde bulunmayan tarla gibi yerlerde yaban hayvanlarından korunmak, evlerin arka bahçesi gibi yerlerde özellikle çocukları bazı risklerden korumak adına uygulama alanı bulan panel çit bu amaçların dışında da bir çok amaçla kullanılabilen bir yapı elemanıdır. Çeşitli form ve şekillerde olmak üzere panel çitler ​genel olarak aşağıdaki alanlarla etkin şekilde kullanılır;

– Karayolları ve otobanların kenarları
– Evlerin bahçe kenarlarında
– Site türü yerlerde evlerin aralarında sınır çizme
– Kamusal ortak kullanım amaçlı parklarda ve bahçelerde
– Otoparkların kenarlarında

Bu alanların her biri için kullanılması gereken klasik panel çitlerin ​boyutları, şekilleri, sertlik düzeyleri ve ana malzemesi farklıdır. Örneğin bahçe sınırı çizmek için kullanılacak olan çitler daha hafif ve dayanıksız malzemelerden imal edilebilirken estetik özellikleri ön plana çıkarılır. Ancak otoyol kenarı gibi yerlerde kullanılacak çitlerde estetik kaygısı arka planda iken sertlik ve dayanıklılık birinci öneme sahip olan konu olacaktır. Biri ahşap, plastik veya hafif tel malzemeden imal edilebilecek iken diğeri sert çelik ve demir malzemelerden imal edilmelidir.

Tüm özelliklerinin yanı sıra nerede ve hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın klasik panel çit​lerin önemli gerekliliklerinden biri kolay monte edilebiliyor olmalarıdır. Yerine göre tekrar tekrar sökülüp takılabilme özelliğine de sahip olması gereken çitlerin montaj aparatları ve montaj bölümlerinin söküp takma işlemlerine karşı ekstra güçlendirilmesi gereklidir. Ayrıca sağlamlık gerektiren bölgelerdeki kullanımlarda bu bölümlerin muhtemel darbelerde yerinden çıkmaması önem kazanmaktadır.

Kullanım amacı ve üretim şekillerine göre klasik panel çitler yatay veya dikey olarak uygulanabilir. Yine kullanılacak yerin özelliğine göre farklı renk ve şekilde çitler de imal edilebilir.

Detaylı bilgi için firmanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.zorlutel.com/tr/panel-cit-urunleri/klasik-panel-cit/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir