Kullanıcıdan Veri Almak (Input) – MATLAB

Programlamanın temelinde kullanıcıdan veri almak çok önemlidir. Neredeyse tüm programlama dillerinde, frameworklerde bu hususta bir yapı, fonksiyon bulunur. Bu yazımda MATLAB’de kullanıcıdan veri almak için gereken işlemlerden bahsedeceğim. Input fonksiyonu ile çözeceğimiz bu husus için birkaç ufak detayı da aktaracağım.

Yukarıda biraz detaylı örnek vererek anlatmaya çalıştım. İlk satırımızda siraNo isimli bir değişken oluşturduk ve input fonksiyonu ile kullanıcıdan veri aldık. Normalde MATLAB’de tüm kodlar direkt olarak çalışır. Fakat input metodu varsa ilk olarak kullanıcıdan veri gelmesini bekler. Kullanıcıdan veri geldikten sonra işlemlere devam eder.

Aldığımız değer sayısal olduğu ve üçüncü satırdaki sonuc matrisimizde string değerler olduğundan dolayı, numerik değeri stringe çevirmemiz gerekiyor. Bu yüzden num2str fonksiyonundan faydalanıyoruz. Bu işlem ile kullanıcının girdiği sayısal değeri String’e çevirerek üçüncü satırda hata olmasının önüne geçtik.

Yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda command windowda input girmeniz gereken bir satır gelir ve ilk olarak adınızı, ardından soyadınızı girersiniz ve sonuç olarak ikisinin yan yana yazıldığı bir değişken oluşur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kısım, eğer string değer girecekseniz tek tırnak arasına yazmanız lazım. Yani input değeri olarak ‘dogushan’ yazmanız gerekir. Eğer tek tırnaklı şekilde girmezseniz bunu bir numerik değer olarak görecek ve hata verecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir