Kullanıcıya Veri Göstermek (disp, sprintf) – MATLAB

Kullanıcıdan veri alma ile ilgili içeriğimin ardından bu sefer kullanıcıya veri gösterme konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Genel olarak disp ve sprintf kullanarak uygulayabildiğimiz ve özellikle kullanıcı tarafında bilgi, veri gösterilmesi gerektiğinde çalışan işlemler yapabiliriz. Lafı uzatmadan MATLAB’de kullanıcıya veri gösterme konusuna bakalım.

Yukarıdaki kod ile Command Window’a tırnak içindeki metinlerin yazıldığını görebilirsiniz. Bu konuda basit anlamda disp fonksiyonundan faydalanıyoruz.

Bu örneğimizde ise kullanıcıdan ilk olarak yaş değerini istedik. Ardından verdiği değerle birlikte “Şu anki yaşınız: … ‘tir.” şeklinde çıktı verdik. Burada dikkat edilmesi gereken daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere num2str fonksiyonudur. Eğer bir matris string ile başladıysa artık ona string değerler atamamız gerekir. Fakat input kısmından sayısal bir değer geldiğinden dolayı num2str kullanarak değeri stringe çevirdik.

Son örneğimizde ise sprintf ‘i kullanacağız. İlk olarak yaş ve burç için iki input oluşturduk. Ardından sprintf metodunu kullanarak çıktı aldık. Burada dikkat edilmesi gerekenler, örnekteki gibi %d ve %s ifadeleridir. Sayısal değerler için %d ve string değerler için %s kullanmaktayız. Bunları, değişkenleri kullanacağımız yerlere yerleştiriyoruz ve ardından tırnağı kapatarak virgül yardımı ile değişken isimlerini aynı sıra ile yazıyoruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir