Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aracınız için en uygun lastiği bulmanız hem performans hem de konfor açısından size olumlu geri dönüş sağlayacaktır. Bunun yanında uzun ömürlü bir lastik ile hem masraftan kaçınmış olursunuz hem de sürekli değiştirme zahmetine girmezsiniz. Bu yazımda sizlere lastik alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğim.

Üretim Tarihine Dikkat Edin!

İçinde bulunduğu malzeme ve teknolojisi itibari ile üretim tarihine bakmak lastik için oldukça önemlidir. Bu hususta otoriteler farklı farklı zaman dilimleri belirlese de genel anlamı ile üretim tarihinden itibaren 4 yıl geçtikten sonra lastik değiştirmeniz en sağlıklısı olacaktır. Tabi bu süreyi en verimli kullanmanız açısından üretim tarihi yakın bir tarih olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Peki bu bilgiyi nereden edineceksiniz? Lastiklerin yanal kısmında bulunan bilgiler arasında DOT yazısından sonra bazı değerler gelir. Bu değerlerin son iki sayısı ise üretim yılını göstermektedir. Örneğin 2018 ise, 18 yazacaktır. Siz de buradan alacağınız ürünün üretilme tarihibi öğrenebilirsiniz.

Lastik Desen Derinliğine Dikkat Edin!

Aracınızın yol ile temas eden kısmı lastiklerin yatay bölümleridir ve bu bölümlerde desenler bulunur. Desenlerin asıl amacı sürtünmeyi azaltmak ve kayma gibi durumlarla karşılaşılmasını engellemek. Lastik desen derinliği bu hususta çok önemlidir. Eğer hem desen çeşitliliği, hem de derinlik bakımından yüksek değerlere sahip bir ürün tercih ederseniz, sizin için daha faydalıdır. Çünkü bu desenler zamanla eriyecektir. Derinlik ne kadar fazlaysa, yatay zeminin düz hale gelmesi o kadar zaman alır.

Yukarıdaki önemli iki hususun yanı sıra kesit genişliği, uygun ebatlarda olması veya olmaması gibi durumlar da söz konusudur. Fakat bunlar biraz daha temel, teknik işler olduğundan dolayı direkt satıcıdan bilgi almanız sizin için daha verimli olacaktır. Bu hususta maslak oto lastik sizlere yardım edecek profesyonellere sahip bir işletmedir. Tavsiye ederim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir