Mali Müşavir Nedir? İstanbul’daki Mali Müşavirler

Mali Müşavirlik son dönemlerde ciddi bir ivme kazanmış ve ilgili bölümlerden mezun olanların hedefi haline gelmiş bir meslek dalıdır. Ben de meslekler ile ilgili araştırmalar yaparken sıkça duyduğum Mali Müşavirlik hakkında biraz detaya girdim ve sonucunda bazı bilgiler edindim. Hem konuya hakim olmayanlar hem de hedef koymak isteyenler için bir yazı hazırladım. 

Mali Müşavir Nedir?

IIBF ‘de yer alanlar bölümlerden mezun olmuş ve staj ile sınav işlemlerini tamamlamış; mali müşavirlik ruhsatı almış kişilere verilen isimdir. Serbest ve yeminli olmak üzere iki çeşidinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu iki çeşit de birkaç konuda birbirinden ayrılmakta.

Genelde KPSS B, KPSS A, ALES veya YDS gibi sınavlarda yeterli puanları alamayan fakat bölümleri ile ilgili bir meslek sahibi olmak isteyenlerin hedefi haline gelen mali müşavirlik, son yıllarda en çok maddi kazancın olduğu meslek dallarından birisi.

Mali Müşavirler Ne Yapar?

Genel olarak firma ile devlet arasındaki mali işlemlerden sorumlu olan müşavirler firmanın gelir gider kayıtlarını, katma değer beyannameleri ve diğer devleti ilgilendiren finansal durumları rapor ederek ilgili birimlere aktarır. İşletmelerin bu kişiler ile çalışması zorunlu tutulmuştur. Firmalar ile kamu daireleri arasında tampon görevini gören bu meslek kısacası kara kutunun da kara kutusu durumundadır.

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Eğer bu mesleği seçmek istiyorsanız öncelikle ilgili 4 yıllık bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Staja başlamadan önce gireceğiniz sınavı kazanmanız da gerekiyor ki bu aşama oldukça zorlayıcı. Ciddi bir çalışma ve evrak gerektirecektir. Eğer stajı kazanırsanız 3 yıl boyunca stajer olarak çalışmanız gerekiyor. Bu sırada e-use ismi verilen sınavları da tamamlamanız isteniyor. Son olarak staj tamamlanınca bir yeterlilik sınavına giriyorsunuz bunu da geçtiğiniz takdirde mali müşavir olabilirsiniz.

Bağımsız Denetçi Nedir?

Sabit bir seviye olarak düşünmemek gerekir bu mesleği. Eğer belirli şartları yerine getirirseniz ilerleyen zamanlarda Bağımsız Denetçi olabilirsiniz. Sanırım bağımsız denetçi olduğunuz zaman denetlediğiniz her firmadan ekstradan para kazanabiliyorsunuz. Yani ne kadar iş o kadar para ekstra olarak hanenize katılıyor. Çoğu müşavir de ileriye dönük bu sıfata sahip olmak için çaba harcıyor. Fakat büyük aşamaları geçmek gerekiyor.

İstanbul’daki Mali Müşavirler

Türkiye’nin en çok nüfusa sahip olan şehrinde ister istemez müşavir sayısı da fazla oluyor. Fakat genel olarak bu kişiler belirli alanlarda yoğunlaşmış durumda. Bunların başında Çağlayan geliyor. Çağlayan mali müşavir bakımından ciddi sayılara ev sahipliği yapıyor. Bundaki temel sebep Adalet Sarayı’na yakınlığı olarak gösterilebilir.

Bir diğer önemli ilçemiz ise Beşiktaş. İrili ufaklı pek çok işletmenin burada olması, merkezi konumu ve hem Anadolu hem de Avrupa yakasından ulaşımının kolay olması gibi konuları göz önünde bulundurduğumuzda Beşiktaş mali müşavir sayısının fazla olmasını anlıyoruz.

Üçüncü olarak Okmeydanı’nı söylemek gerek. İlk iki ilçemize yakın hatta tam ortasında sayılabilen Okmeydanı mali müşavir sayısının yüksek olduğu bir bölge.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “Mali Müşavir Nedir? İstanbul’daki Mali Müşavirler”

  1. İstanbul çevresindeki mali müşavirleri araştırıyordum. Karşıma bu içeriğiniz çıktı çok teşekkür ederim. Hepsi işime yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir