Matematiksel Operatörler (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme) – MATLAB

MATLAB için temel anlatımların başında matematiksel operatörler gelmektedir. Programlama ile uğraşanların her dakika, her saniye kullandığı ve çok kritik öneme sahip olan bu operatörlerin MATLAB dilinde nasıl kullanıldığına yoğunlaşıp; toplama, çıkarma, çarpma, bölme ve üstel ifadelere yer vereceğim.

Yukarıda yapılan işlemleri sırayla incelediğimizde s1, s2 ve s3 isimli 3 adet değişken oluşturup sayı tanımlamaları yaptık. Ardından toplama işleminde, + operatörünü kullanarak s1 ve s2’yi topladık. cikarma değişkeninde ise iki sayıyı çıkardık. Bölme kısmında soldan ve sağdan bölme diye iki farklı değişkenimiz var. Eğer normal bölme işaretini kullanırsanız ilk sayıyı, ikinci sayıya böler. Eğer ters bölme işareti kullanırsanız ikinci sayıyı ilk sayıya böler.

Üstel ifadede ise Shift + 3 ile oluşturduğumuz simgeyi kullanıyoruz ve s2 üzeri s3 olarak matematiksel hale getiriyoruz. Bu şekilde MATLAB veya Octave üzerinde denemeler yaparak konuyu pekiştirebilir, el alışkanlığı haline getirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir