Modem Şifresi Değiştirme – Nasıl Yapılır?

İnternetsiz dünyanın neredeyse mümkün olmadığının düşünüldüğü günümüzde, farklı internet sağlayıcıları tarafınca internete erişim mümkün hale getirilmektedir. İnternete bağlanmak için gerekli olan bilgisayarların dışında modemlerde yer almakta ve son yıllarda WİFİ yani uzaktan internete bağlanma ayrıcalıkları sayesinde, modem internetinden cep telefonu ya da bağlı olmayan bilgisayarlar üzerinde yararlanabilmemiz mümkün hale gelmektedir.

Ancak modemin şifresinin unutulması, farklı kişilerin eline geçmesi ay da güvenlik gibi sebeplerden dolayı gerekli olan modem şifresi değiştirme işlemi, bir bakıma fazla fatura gelmemesi içinde oldukça ayrıcalıklı yöntemlerin başında yer almaktadır. Modem ve internet markasının çeşitlerine göre farklı işlemler üzerinden yapılabilen bu işlemler, ağınıza başka kişilerin girmesini önlemenin en etkili yoludur.

Türk Telekom Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Türkiye’de en fazla kullanılan internet sağlayıcı servis şirketlerinin başında gelen Türk Telekom modem şifresi değiştirme konusunda da kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. İlk olarak değişiklik yapabilmek için modeminizin ara yüzüne giriş yapmanız gerekir. Şifre hatırlanmıyor ise modemi 5 ile 15 saniye gibi bir süreliğine resetleyebilir ve yeni şifre alabilirsiniz. Daha sonra sırası ile şu adımları takip edin:

  • Arama motorunuza 192.168.1.1 yazın ve enter tuşuna basın.
  • Bu işlemin ardından açılacak sayfada kullanıcı adı ve şifre kısmı çıkacaktır. Kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına da turktelekom yazın.
  • Daha sonar yeni şifrenizi oluşturun ve kaydet seçeneğini tıklayın.
OKUMALISIN!  Doğal Yeşil Nane Sabunu - Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Şifre Değiştirmek İçin Yerel İp Öğrenme

Wifi şifrenizi değiştirebilmek için giriş yapacak olduğunuz adres için yerel ip öğrenme yönteminin bilinmesi gerekmektedir. Bunun için klavye üzerinden Win + C basın. Daha sonra cmd, oradan da enter tuşuna basın. Bu işlemlerden sonra komut satırı karşınıza çıkacaktır. Komut satırına ipconfig yazarak tekrar enter tuşuna basın. Son olarak karşınıza gelecek yazıların en altında Default Gateway yazısının sağındaki ip adresi, sizin adresinizdir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir