Motosiklet Kullanmak için 5 Önemli Neden

Motosikletlere karşı her zaman bir önyargım olmuştu. Fakat bu ön yargıları yıkmaya karar verdim ve internet üzerinden araştırarak, çevremdekilere sorarak bu aracı kullanmam için kendimce sebepler buldum. Bir çoğunu mantık süzgecinden geçirerek sizlere 5 önemli nedeni aktarmak istiyorum.

Trafik Derdinden Kurtulun!

Özellikle benim gibi İstanbul’da yaşayanlar için trafik çok büyük bir dert. Birçok şehir veya ilçede de aynı sorun geçerli tabi. Günün belirli saatlerinde trafik çilesi çekiyorsanız, bundan kurtulmanın en kolay yolu motosiklet. Kendi aracınızla yola çıksanız trafik çilesi çekersiniz, metrobüs – otobüs kullansanız hem trafik hem de tıkış tıkış yolculuk gibi sıkıntılarla boğuşursunuz. Bir de otobüsün gelmesini beklemek vs. işin içine girdiğinde inanılmaz boyutlara çıkmakta. Fakat altınızda bir motosiklet olduğu zaman trafik sizin için çok da önemli olmamaya başlar.

Masrafları Diğer Ulaşımlara Göre Az!

Bir araba almaya karar verdiğinizde günümüz şartlarında en az 50-60 bini gözden çıkarmanız gerekir. Ya da 2000’den daha eski model araçlara yönelmelisiniz ki onların da bakım masraflarını düşününce hemen hemen aynı düzeye gelir. Fakat motosikletler öyle mi? Şu an 5-6 bine rahat rahat bulabilirsiniz. Biraz daha lükse kaçsanız 15-20 bin, daha da arttırsanız 50-60 bin. Yani arabanın en düşük modeli ile kıyaslanınca gayet uygun.

Bir de bunun bakımı, otopark masrafları vs. var. Hele İstanbul gibi bir yerde park edecek yer bulmak büyük bir bela iken, hemencecik aracınız için yer bulabilirsiniz. Bu harika!

Çevreyi Daha Az Kirletiyor!

Motosiklet ile bir arabayı kıyaslayacak olursak, çevreye verdiği zarar bakımından devede kulak kalabilir. Gerçek anlamda çok çevreci araçlardır. Ki, bir yerden bir yere motor ile trafik olmadığı için 10 dakikada gidebilecekken, araba ile 30-35 dakikanızı alır. Buradan bile tasarruf sağlıyor aslında.

Kendinizi Özgür Hissedin!

Arabalara veya toplu ulaşıma göre kendinizi daha özgür hissedebiliyorsunuz. Seri akan bir trafikte hemen güvenlik şeridine yanaşın ve birkaç dakika dinlenin, sigara molası verin. Özellikle hız yaptığınız sırada gelen havanın, esen rüzgarın tadını doya doya çıkarın.

Uğraşınca Güvenli Aslında

Birçoğumuz için şeytan icadı olarak düşünülebilir. Aslında motosiklet şeytan icadı değil, tam tersine arabalar; motorcuları düşünmeden hareket ettiği için kazalara sebep vermektedir. Düşük bir hızda arabanın kaza yapması ile motorun kaza yapması sonucunda oluşacak can tehlikesinde tabi ki motor bir tık üstte. Fakat burada araç sahiplerinin dikkatli olması gerekiyor. Yoldasınız ve yanınızdan bir motosiklet geçiyor, ona olabildiğince imkan tanımalısınız; çünkü onun can tehlikesi ile sizin can tehlikeniz bir değil.

Ayrıca kurallara uygun hareket ederek, gerekli güvenlik tedbirlerini alarak da sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Boş bir yolda 100-150-200’leri bulun. Fakat araçların geçtiği, trafiğin aktığı bir yerde olabildiğince asgari hızda gitmeye çalışın.

Sizlere 5 adet önemli nedeni sıraladığımı düşünüyorum. Fakat bunların ötesinde bilgiler almak ve detaylara ulaşmak istiyorsanız güzel bir forum sitesini tavsiye ederim. iki teker ismi ile yayın hayatına başlayan ve motosiklet dünyasına yeni bir soluk kazandıran forumda hem bilgi edinebilir hem de merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir