Noktasal Su Kaçağı Tespiti

Su kaçakları, hemen hemen birçok daire, dükkân ya da bina üzerinde yaşanabilmekte olan bir durum olmaktadır. Bu durum tespit edilmesi halinde önlenebildiği gibi, tespitinin yapılamaması ve geç fark edilmesi durumunda özellikle maddi açıdan ciddi zararlar yaşatabilmektedir. Su kaçakların çeşitli şekillerde ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz. Bir anda ev, ofis ya da binanın sular altında kalmasına tanıklık edebileceğiniz gibi, ufak sızıntılarla, çeşitli bölgelerde kabarcık ve kararmaların olmasına da tanıklık edebilirsiniz. Bunlardan her ikisi de eşya ve mekâna zarar vermektedir. Büyük kaçaklarda bu zararın daha büyük olduğu gerçek olmaktadır. Hiçbir şekilde zarara uğramamak adına su kaçağı olduğuna dair şüphe hissedildiğinde ya da sebepsiz şekillerde, tesisat kontrolünün sağlanabilmesi adına ön inceleme talep edebilirsiniz. Bu sayede küçük kaçaklar önlenebilecek, büyük kaçak oluşumu da engellenebilecektir.

Su Kaçakları Tespit Yöntemleri

Su kaçakları, tesisat sızıntıları olarak başlamakta ve önlem alınamaması durumunda eve, mekâna, eşyalara zarar vermektedir. Tespiti mekân sahibi dikkatli incelemelerde bulunarak ya da teknik yardım alarak tespit edebilmektedir. Peki, mekân sahibi evdeki küçük bir sızıntıyı nasıl fark edebilir?

  • Evin farklı noktalarından gelen kokular
  • Su faturasının her zamankinden yüksek gelmesi
  • Duvar ve yerlerde meydana gelen hasarlar
  • Sayaçların su kapalı olduğu halde hızlı şekilde çalışması gibi etkenlerle evdeki kaçak durumlarının tahmini ya da tespiti yapılabilir. Bu noktada ev, bina ya da dükkân sahipleri oldukça dikkatli olmalıdır. Ufak bir dikkat maddi kayıpların önüne geçebilecektir.

Bunların tespitinde garanti bir yöntemi, su kaçağı tespiti ve onarımı sağlayan firmalar sağlamaktadır. Firmalar bunu sağlarken özel tespit cihazları kullanırlar. Bu özel tespit cihazları, evin hangi noktasında su sızıntısı olduğunu oldukça kısa bir süre içerisinde bulabilecektir. Üstelik en derindeki ufacık bir sızıntının tespiti dahi bu özel ve donanımlı tespit cihazları ile mümkün olabilmektedir. Bu cihazlar sayesinde gereksiz kazı yapmak da gerekmeyecektir. Aynı zamanda tespit kısa sürede ve doğru noktada olabileceğinden ötürü işlemler kolaylıkla yerine getirilecek, en geç 1 saat içerisinde sorun çözülebilecektir.

Noktasal Su Kaçağı Tespiti ve Avantajları

Su kaçağı tespitinin en iyi şekli bu noktada hizmet vermekte olan firmalar sayesinde sağlanmaktadır. Firmaların bunu sağlayabilmek için temin ettiği ve kullandığı cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazla su kaçağının çıkış noktasını bulmakta ve doğru işlemin yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu tespit içerisinde noktasal su kaçağı tespiti bulunmaktadır. Bu tespit yönteminin özelliği küçük bir noktadan işlemlerin yapılabilmesini sağlamasıdır. Bu yöntemin tercih edilmesi durumunda ev içerisinde kazı çalışmalarını yürütmek gerekmeyecektir. Ufak bir noktadan tespit ve onarım yapılabilecektir. Bu yöntem, kırma ve dökme işlemini uygulamadan tespit imkânı sağlayabildiği gibi yaptığı tespit noktalarının doğruluk oranı da oldukça yüksek olmaktadır. Ufak bir noktadan küçük bir sızıntı bulunabilecek sızıntı noktasında kırma yapılmadan bir iki fayans çıkarımı sağlanarak işlem yapılabilecektir. Yalnız bu noktada kaçağın oranı da önemli olmaktadır. Noktasal su kaçağı bulma işlemleri, genellikle küçük sızıntılar için tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Tespit sonrası hasarın büyük olması durumunda mecburi sebeplerden ötürü farklı yollara başvurulabilecektir.

Ciddi zararlara uğramadan tespitler yapma size daha avantajlı imkânlar sağlayacaktır. Bu nedenle şüphelerin olması halinde yetkililerle iletişim kurulması önem arz etmektedir. Sorun henüz ufak bir durumdayken çözülmeye çalışıldığında fayans ve döşemelerin korunması da sağlanabilecektir. Noktasal su kaçağı tespiti de bu gibi ufak çaplı sorunlarda sizlere yardımcı olabilecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir