obp hesaplama

OBP Hesaplama – OBP Puanı Nasıl Hesaplanır?

Üniversite sınavlarına hazırlananlar için önemli puanlama standartlarının başında OBP gelmektedir. Onlarca yıldır süren farklı sınav sistemlerinde her daim yer bulan bu yapıyı açmak gerekirsek Ortaöğretim Başarı Puanı olarak belirtebiliriz. İsminden de anlayabileceğimiz üzere orta öğretim yani lise hayatınız boyunca elde ettiğiniz sonuçlardan aldığınız bu puan hakkında detayları aşağıda bulabilirsiniz.

OBP Ne Anlama Geliyor?

Üniversite sınavına girmek için 4 senelik lise hayatınızı tamamlamanız gerekmektedir. Her ne kadar lise müfredatından dolayı bu çağdaki dersleri iyi bilmeniz gerekse de, ÖSYM bu aşamalarda elde ettiğiniz sonuçları da kayda almak, değer atamak istedi. Bunu da OBP ile yapıyor. Lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında elde ettiğiniz dönem sonu puanlarınızın ortalaması alarak bir başarı notunuz oluşturulur.

Örnek vermek gerekirse:

Lise 1 – 1. dönem: 80
Lise 1 – 2. dönem: 85
Lise 2 – 1. dönem: 90
Lise 2 – 2. dönem 70
Lise 3 – 1. dönem 75
Lise 3 – 2. dönem 70
Lise 4 – 1. dönem 80
Lise 4 – 2. dönem 90

diploma notlarına sahip olduğunuzu farz edelim. (80+85+90+70+75+70+80+90)/8 şeklinde hesaplama yaptığımızda 80 olarak sonuç bulmaktayız. Tabi burda böldüğümüz 8 sayısının amacı toplamda 8 dönem olması ve ortalamasını almak istememiz. Bulmuş olduğumuz 80 üzerinden bir OBP hesaplama işlemi yapmamız gerekiyor. Böylece sınava eklenecek puanımızı da hesaplayarak işlem yapabiliriz.

OBP Hesaplama için Ne Yapılmalı?

Bu konuda yapmanız gereken matematik işlemi, bulduğunuz diploma notunu 5 ile çarpmak ve daha sonra belirlenen dilimle de çarpmaktır. Örneğin 0.12 ‘lik dilimi kapsıyorsanız 80 * 5 * 0,12 = şeklinde işlem yapabilirsiniz. Fakat sizlere kolaylık olması açısından aşağıda yer alan obp hesaplama sitesini kullanmanızı önermekteyim. Linke tıklayarak yksdestek.com üzerinden obp hesaplama işlemini hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir