OS X Yosemite Java Problemi Çözümü Nasıl Yapılır?

Apple tarafından yayınlanan OS X Yosemite sürümü ilk andan itibaren pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Bunların büyük bir kısmı gelen güncellemeler ile birlikte ortadan kaldırılsa da uzun süredir var olan Java problemine henüz fixleme işlemi gelmedi. Fakat kullanıcı tarafından yapılacak işlemler ile OS X Yosemite Java problemini ortadan kaldırmak mümkün. ShiftDelete tarafından hazırlanan anlatım karşınızda:

Hem internette yapılan yorumlar, hem de işletim sisteminin Mac App Store‘daki sayfasına gelen yorumlar her yeni işletim sisteminde daha da kötüye gidiyor.

Yosemite‘nin bilgisayarları ağırlaştırdığı, Macbook‘larda ise pil sorununu ortaya çıkardığı söyleniyor.

Bazı kullanıcılar bu dertleri yaşamadağı için tam tersi yorumlar da mevcut. Ancak genel kanı, Apple’ın artık daha özensiz ve hata dolu işletim sistemi çıkardığı yönünde. Hatırlarsanız OS X Yosemite (OS 10.10) çıktıktan kısa bir süre sonra kritik hataları giderip çalışma performansını artırması için 10.10.1 sürülmüştü.

Hata Neden Ortaya Çıkıyor?

Gelen haberimizin konusu olan, birçok kullanıcıyı deli eden Java hatasına. Yosemite kullanıcılarının bazıları, yükseltme yapmadan önce her şey normalken yükseltme sonrası Java problemiyle karşılaştı. Java’nın yüklü olmadığını ve yüklenmesi gerektiğini belirten hata, son sürüm Java yükledikten sonra da kaybolmuyor halen aynı hatayı veriyor. Ayrıca bu pop-up şeklinde gelen Java uyarısı belli aralıklarla (1-2 saat gibi) sürekli ekranda beliriyor.

Eğer Java’nın son sürümünü defalarca yüklemenize rağmen bu problemle karşılaşıyorsanız merak etmeyin, çözümünüz bu satırlarda. Öncelikle problemin, Java’nın eski sürümünü kullanan bir uygulama sebebiyle olduğunu belirtelim.

OKUMALISIN!  Instagram Profil Adını Şekilli Yazma - Nasıl Yapılır?

Örneğin Minecraft gibi (bende sorun çıkaran buydu) Java 6‘yı kullanan uygulamalar, aslında yeni sürüm ve yeni işletim sisteminde tam anlamıyla desteklenmiyor. Bu sıkıntı da pop-up uyarısı olarak kullanıcının uyarılmasına neden oluyor.

Nasıl Çözülür?

Aslında çalışmasına tam olarak engel değil. Ancak yine Minecraft örneğinden yola çıkarsak; Minecraft’a tıkladığımızda açmıyor Java uyarısı veriyor, fakat paket içeriğinden Bootstrap java dosyasını açarsak yeni Java sürümü sorunsuz bir şekilde uygulamayı açıyor.

Çözüm bu değil merak etmeyin.

Sık yaşanan bu problem yüzünden Java, kendi sitesinde bir çözüm önerisi hazırlamış durumda. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Apple’ın yardım sayfasında bulunan 2013 yılında sürülen eski Java sürümünü indirip kurarak sorunu çözebilirsiniz.

Bu sürüm hem Yosemite ile tam uyumlu çalışıyor, hem de eski sürümleri desteklediği için işletim sisteminin uyarı vermesini engelliyor. Uygulamalar da içindeki dosyalara ulaşmadan rahat çalışabiliyor.

Kaynak: ShiftDelete

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir