Özel JavaScript’e Izin Verilmiyor Hatası ve Çözümü (AMP)

AMP, birkaç sene olmasına rağmen hala sıkıntıların olduğu bir sistemdir. Özellikle mobil ziyaretçiler için üretilen bu sistemi Google çok fazla önemse de bazen karşınıza hatalar döndürebilir. Bu yazımda sizlere Google Search Console’da karşılaşacağınız “Özel JavaScript’e İzin Verilmiyor” hatası ve çözümü hakkında bilgi vereceğim.

Sitenizin Google’daki varlığını yönettiğiniz Google Search Console, sizlere kimi zaman hatalar döndürebilir. Bu hatalar genellikle gerekli ve ilerleyen dönemde sıralamanıza etki edebilecek sorunlardır. Belirli periyotlarla incelemeniz gereken panelde Geliştirmeler > AMP bölümünde bu yazımızdaki hata ile karşılaşabilirsiniz.

Neden Böyle Bir Hata ile Karşılaşıyoruz?

AMP Görünümü kullanan sitelerde karşılaşılan bu hata temel olarak Google Adsense ve Analytics gibi kodların yanlış konumlandırılması ve özellikle Javascript kodları arasında yer almasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Standart kodları javascript içine yerleştirdiğinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sadece Google nezdinde değil, sitenizin performansı konusunda da sorun yaşayabilir. Fakat bu hususta sorunun çözümü oldukça basittir. Mevcut reklam kodlarınızı veya analitik kodlarınızı aşağıdakiler ile değiştirin.

AMP için Google Adsense

Yukarıda yer alan kodu sitenize ekledikten sonra yayıncı kimliğiniz ve birim kodunuz bölümlerini uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın. Eski kodunuzda yer alan veriler üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Gravatar.com ‘dan Backlink – Otoriter Backlink Alma Yolları – 13

AMP için Google Analytics

Özel Javascript’e İzin Verilmiyor hatasının Analytics taraflı çözümü için ise yukarıdaki kodu kullanabilirsiniz. İzleme kodu bölümünde yer alan değerleri düzenlemeyi unutmayın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

2 yorum: “Özel JavaScript’e Izin Verilmiyor Hatası ve Çözümü (AMP)”

  1. Hocam selamlar ben all in seo eklentisi kullanıyorum. Google analytics doğrulamasını all in seo üzerinden yapmıştım şimdi yukarıdaki nereden değiştireceğimi bulamadım yardımcı olabilir misiniz*?

  2. Hocam Merhaba bu konu ile ilgili daha açıklayıcı olması için hazırladığınız bir video kaydı veya youtube linkiniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir