Parfüm Notaları Nelerdir?

Parfüm seçiminde notalara göre tercih yaparak daha kalıcı bir etki yaratabilirsiniz. Parfümde notalar üst, alt ve orta olarak üç çeşittir. Her notanın kalıcılık etkisi ve geçişleri farklıdır. Notaları tanıyarak istediğiniz kokuları daha rahat bulabilirsiniz. Bayan trend kokularını dikkate alabilir ve notalara göre kendinize en uygun parfümü seçebilirsiniz.

Üst Nota

Kadın parfüm trendleri ile istediğiniz kokuyu bulabilirsiniz ancak parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Üst nota, parfüm seçimi yaparken aldığınız ilk kokudur. Bu kokular hafif olduğu gibi kalıcılık etkisi de azdır. Üst notalar kalıcı olmayan esanslar ile sağlandığı için parfüm satışında kullanılır. Üst kokular ilk sıkıldığında keskin bir koku yaysa da bekledikten sonra etkisi hafifler ve kalıcı değildir.

Parfüm notaları kalıcılık katmanlarıdır diyebiliriz. Parfüm seçerken duyduğunuz ilk koku üst notadır. Üst nota kısa sürede uçup gider ve orta nokta ortaya çıkar. Orta nokta ile parfümün teması yakalanır. Son olarak ise alt nokta ortaya çıkmaktadır. Parfüm seçimi yaparken üst noktalar sizi aldatmasın. Başta duyduğunuz kokunun orta temasını çok beğenebilirsiniz.

Alt Nota

Bayan parfüm seçimlerinde en çok dikkat edilen kalıcı olmasıdır. Parfümlerin notalarını bilmek parfüm seçiminde doğru tercihler yapmamıza yardımcı oluyor. Parfümleri esanslar oluşturur ve bu esansların kalıcılık süreleri değişiklik gösterir. Aslında notalar temel olarak parfümlerin kalıcılık sürelerini ifade ediyor. Parfüm notaları arasında kalıcılık süresi en az olan üst notalardır.

Alt nota kalıcılık süresi en fazla olan notadır. Alt nota, orta notanın tenden geçen etkisi ile ortaya çıkıyor ve kalıcılık sağlıyor. Parfüm seçimi yaparken aradığınız etki kalıcılık ise alt nota parfümlere bakabilirsiniz. Alt nota parfümler arasında popüler olarak sedir ağacı, amber ve meşe yosunu miskleri kullanılır.

Orta Nota

Parfüm notaları aslında parfümlerin kalıcılık sürelerini anlatır. Üst nota dediğimiz parfüm notası teninize uygulandıktan bir süre sonra etkisini kaybeder. Kalıcılığı az olan üst nota parfümlerin uçup gitmesi ile orta notalar ortaya çıkar. Orta notalar parfümün daha hoş bir koku yaymaya başlığı temel kokudur. Bu temel kokular için parfümün teması demek de yanlış olmaz. Seçim yaparken ilk duyduğunuz koku üst nota olduğu için yanılabilirsiniz. Üst notasını beğenmediğiniz bir parfümün orta notası daha çok hoşunuza gidebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir