Patent Alma Süreci Nasıl İşler?

Buluşu size ait olan bir ürünün üçüncü kişilerce kullanım hakkını kısıtlayan belgeye patent adı verilmektedir. Dünyada bugüne kadar bulunmuş neredeyse tüm orijinal ürünlerin  patenti mevcuttur. Sizin talebinize ve talebinizin uygun bulunmasına göre alabileceğiniz patentlerin kapsamı da değişmektedir. Yerel veya uluslararası geçerliliği olan patentlere sahip olabilirsiniz. Ülkemizde bir buluşun patentini almak için başvurmanız gereken kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur, ya da patent firmalarından da danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Patent başvurunuzun incelenmesinin ardından patent alma hakkınız olup olmadığına karar verilir. Yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ise, uluslararası geçerliliği olacak patent taleplerinizin kabul olup olmamasına karar verilir.  Örneğin, Avrupa ülkelerinde geçerli olacak bir patent tescil belgesi almanız için başvurmanız gereken kurum, Avrupa Patent Ofisi olacaktır.

Patentlerin Kapsama Alanları

Farklı türde patentler mevcuttur ve bu patentlerin verdiği korumaların kapsamı da birbirinden farklıdır. Türkiye’de temel olarak üç farklı patent türü bulunmaktadır.  Bu patentlerden hangisini alacağınıza, buluşunuzun özelliklerine göre karar verilmektedir. Bildiği gibi Türk Patent ve Marka Kurumu, marka tescil belgesi taleplerinizin de olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağına karar vermektedir ve bu işlem yapılırken marka tescil sınıfları göz önüne alınır. Patent alırken de benzer bir durum işler. Buluşunuzun hangi ürün grubunda yer aldığına bakılır ve buna göre bir değerlendirme sürecinde tabi tutulur. Türkiye’de alabileceğiniz üç patent sistemi; incelemeli patent sistemi, incelemesiz patent sistemi ve faydalı model sistemidir. Bu üç farklı koruma sistemi arasında, sağladığı korumanın süresinin uzatılmasını talep edebileceğiniz tek koruma sistemi incelemeli patent sistemidir. Eğer uzun süre korumak istediğiniz bir buluşunuz varsa, incemeli patent belgesi için başvuru yapmalısınız. Yapılan incelemenin sonunda, başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağına karar verilecektir.

Patent Alma Süreci Ne Şekilde İşler?

Türk Patent ve Marka Kurumu’na patent için başvurmanızın ardından, kurum talebinizi incelemeye başlayacaktır. Talebiniz incelenirken detaylı bir araştırma süreci işletilir. İlk olarak, patent başvurusunda bulunduğunuz buluşun hangi ürün grubunda yer aldığına bakılır. Bu işlemin yapılmasındaki amaç, buluşunuzun sizden önce başka biri tarafından patentinin alınmadığına emin olmaktır.  Eğer buluşunuz daha önce başka biri tarafından da düşünülmüş ve üretimi yapılmışsa, patenti daha önce başvuru yapan kişide veya kurumda olacaktır. Bu sebeple, başvuru yapmadan önce, buluşun daha önce kimse tarafından yapılmadığına ve size ait olduğuna emin olmalısınız. Bildiğiniz gibi patent başvurusu uzun bir süreçtir ve sonunda reddedilmeniz kötü sonuçlar doğurabilir. Bu durumla karşılaşmamak için iyi bir sorgulama sürecine gitmeniz yerinde bir karar olacaktır.  Patent başvurusunda vekillik hizmeti veren danışmanlık firmaları bu yüzden faydalıdır. Uzman kişilerden oluşan bir vekil şirketten destek almanız durumunda, patent başvurunuzdan çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Sizin buluşunuzla aynı ya da benzer bir buluş olup olmadığı detaylı şekilde araştırılacak ve size bilgi verilecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir