Sitedeki Bitnami Logosunu Kaldırma (WordPress ve Diğer CMS’ler)

Sanal makinenize aplikasyon kurmanıza yardımcı olan ve bana göre oldukça verimli bir platform olan Bitnami’nin en kötü özelliklerinin başında kurulumun ardından gelen bitnami logosudur. Default olarak gelen ve ekranın sağ altında kocaman gözüken bu logo, ziyaretçiler tarafından algılanmasa da site sahibini rahatsız edebilir. Bu yazımda sizlere sitede yer alan Bitnami logosunu kaldırma konusunda bilgi vereceğim. Bu anlatılanları WordPress başta olmak üzere diğer CMS’lerde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Genellikle Google Cloud Sanal makinesi üzerinde sitelerini yayınlayan kişilerin kullandığı Bitnami, onlarca CMS ve framework konusunda destek veren bir sistemdir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat özellikle CMS kurulumları sonrası gelen ve ekranın sağ altında yer alan logosundan dolayı rahatsız olabilirsiniz. Birkaç dakikalık işlem sonucunda bu soruna da çözüm bulabilirsiniz.

Bitnami Logosu SSH Üzerinden Kaldırma

Google Cloud’a giriş yaptıktan sonra sol bölümde yer alan Compute Engine -> Sanal makine örnekleri bölümünden SSH girişi yapıyoruz. Ardından aşağıda yer alan komutu yazarak işlemi gerçekleştiriyoruz. Fakat komutta yer alan “APPNAME” bölümüne kullandığınız CMS ismini yazmanız gerekiyor. Örneğin WordPress kullanıyorsanız APPNAME bölümüne WordPress yazarak işlem yapmanız gerekecektir.

Bu komutu çalıştırdıktan sonra işlem gerçekleşiyor fakat tamamlanmıyor. Tamamlanması için ise Apache restart işlemi uygulamanız gerekiyor. Aşağıdaki komutu çalıştırarak Apache restart işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

OKUMALISIN!  Google Cloud Sanal Makine için Dosya İzinlerini Değiştirme (CHMOD)

Böylece sitede yer alan bitnami logosu kaldırma sorununu kökünden çözmüş oluyorsunuz. Bir diğer alternatif yöntemi bulunuyor fakat ben çok fazla tercih etmiyorum. CSS üzerinden logoyu gizleyebilirsiniz. #bitnami-banner {display:none;} şeklinde bir css girdisi oluşturarak işlemi yapmanız mümkün.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir