Sosyal Medya Yönetiminde Yapılan Hatalar

Gün geçtikçe sosyal medya ajansı sayısı artıyor. Çünkü sosyal medya hesaplarını kendi yönetmek isteyen hemen hemen her markanın ya da kişinin bir süre sonra bu süreçte hatalar yaptığını gözlemliyoruz. Bu da insanların profesyonel yardım almasını beraberinde getiriyor. Bugün bu yazımda da sizlere sosyal medyada sıklıkla yapılan hataları anlatacağım.

Sosyal Medya Kullanım Hataları

Hedef Kitlenin Belirlenmemesi

Markaların dikkat etmesi gereken fakat çoğunlukla çok da özen göstermedikleri konulardan biri; sosyal medya yönetiminde hedef kitlenin belirlenmesidir. Ayrılan reklam bütçesini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden hedef kitle; eğer ki yanlış seçilirse hazırladığınız kampanyanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır. Örneğin siz kadın mayoları satan bir marka olun ve reklamlarınızı erkeklere de açmış olun. Mayo reklamlarınızı gören erkekler hem sizden alışveriş yapmayacaktır hem de bütçenizin hızlıca bitmesine yol açacaktır. Bu nedenle sosyal medya hesap yönetiminde ürün gamınıza uygun hedef kitle seçmeyi asla aksatmamalısınız.

Yazılı İçeriklerin Görsellerle Uyumsuz Olması

Sosyal medya kullanıcılarının markanızın güzel bir sosyal medya hesabı olduğunu düşünmesini sağlayan unsurlardan biri de; gönderilerinizdeki görsellerin yazılı içeriklerle uyumlu olmasıdır. Çünkü içeriklerin görsellerle paralel olması; sizin marka hesabındaki postları özenerek hazırladığınızı gösterir. Sosyal medya yönetiminde yapılan hatalardan biri de; yazılan içeriklerin kullanılan görseli yansıtmamasıdır. Metin ayrı şey derken görsel de başka bir şey söylerse bu hesabınızı yönetmeye çok da önem vermediğinizi gösteren bir detay olarak belirir.

Yanlış Hashtag Kullanımı

Sosyal medyada gönderilerinizin insanlara ulaşmasını sağlayan önemli yardımcılarınız; hashtaglerdir. Doğru hashtag kullanımı özellikle kurumsal sosyal medya yönetimi açısından çok önemlidir. Çünkü kurumsal markanızın hesabının yanlış hashtagler aracılığıyla hedef kitlenizin dışındaki insanlara ulaştığını gözlemlemek istemezsiniz. Bu nedenle markanız için çok hashtag kullanmaktansa doğru hashtagleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Dil Bilgisine Özen Göstermemek

Markaların sosyal medya hesapları markanın bünyesinde çalışan herkesi temsil eder. Özellikle gönderilerde kullanılan dil tüm markayı temsil etmenin yanı sıra markanın itibarını da şekillendirir. Bu nedenle sosyal medya yönetiminde dili doğru kullanmak; imla kurallarına dikkat etmek ve anlaşılır cümlelerle tanıtılması istenen ürüne değinmek oldukça mühimdir. Sosyal medyasını kendisi yönetmek isteyen kişi ve markaların dilin tüm nimetlerinden yeteri kadar faydalanmamaları onların yaptığı önemli hatalardan biridir ve bu durum markaların sosyal medya danışmanlığı almasını bir gereklilik haline getirir.

İçerik Sıklığını Belirlememek

Sosyal medyada gönderi sıklığını belirlememek en sık yapılan hatalardan biridir. Çünkü takipçiler hiç paylaşım yapmayan hesapları takip etmeyi bıraktığı gibi; her an paylaşım yapan hesapları takip etmeyi de bırakmaktadır. Bu nedenle yönettiğiniz sosyal medya hesabında ne sıklıkla post paylaşılacağını önceden belirlemeli, takipçiyi bunaltmayacak ya da sizi unutmasına neden olmayacak sıklıkta postlarınızı paylaşmalısınız.

Etkileşim Kurmamak

Satış yapmak isteyen hesapların sıklıkla yaptığı hatalardan biri de; kendilerine yorum yapan tüketiciye cevap vermemektir. Tüketicinin sorduğu sorulara cevap vermek satış olasılığını beraberinde getireceği için markalar bu konuda çok dikkatli davranmalı; sorular soruları cevapsız bırakmamalıdır.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir