Spor Salonu Kullanma Amaçları Nelerdir? Kilo Alma – Kilo Verme

2000’li yılların başından beri spor salonu – fitness salonu konusuna ilgi gittikçe artıyor. Oturduğumuz bölgede en az bir tane salon rahatlıkla bulabiliyoruz. Bunların kimisi gereksiz veya kötü performans veren yerler iken, kimileri ise ilginizi gösterdiğinizde sizi amacınıza götürmekte. Bu yazımda spor salonunu kullanma amaçlarını inceleyeceğiz. 

Spor Salonları Neden Kullanılır?

Özellikle şehir merkezlerinde karşımıza çıkan fitness salonlarının birçok kullanma amacı bulunur. Bunları aşağıda sıralayıp ardından detaylandırmakta fayda var.

  1. Kilo Verme
  2. Kilo Alma
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. Kas Geliştirme

Kilo Verme

Ülkemizde çok fazla etkin olmasa da yıllar geçtikçe obezite, şişmanlık oranının arttığını görüyoruz. Bu da insanları spor salonlarına itmeye başladı. Genelde yürüyüş – koşu ile kilo verileceği düşünülse de aslında bu yapılanlar normalde yapmanız gereken işlemlerdir. Yani ekstra bir performans göstermediğiniz sürece kilo vermeniz mümkün değildir.

Kilo verme için öncelikle vücudunuzun yağ oranı, yapısı ve benzeri detayların incelenmesi ve akabinde istediğiniz süreye uygun biçimde bir program hazırlanması gerekebilir. Eğer sağlıklı ve çok yorucu olmadan kilo vermeyi düşünüyorsanız 6-12 aylık programlar kullanabilirsiniz. Fakat bu işi hızlı bir şekilde halletmeyi düşünüyorsanız 1-3 aylık programlar da mevcuttur. Unutmamak gerekir ki 1-3 aylık çalışmalar genelde yorucu ve düzen gerektirir.

Kilo Alma

Kilo vermeye nazaran çok daha az talep görse de kilo alma konusu da fitness – spor salonları ile çözülebilir. Fakat genellikle bu durumun hormonlar ile alakalı olup olmadığının tespit edilmesi, yani doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Kontrolün ardından eğer uygunsa kilo alma için spor çalışması ve programı yapılır.

Spor salonlarında kilo alma programı hazırlamak ve bunu uygulamak hayati önem taşır. İstenen kalori harcamasını, istenen kalori alımını sağlamalı ve bunları protein – karbonhidrat – yağ şeklinde sınıflandırmalısınız. Örneğin Beylikdüzü Spor Salonu bu konuda güzel bir çalışma yapıyor ve şu ana kadar müşterilerinden %100’e yakın memnuniyet oranı yakalamış durumda.

Sağlıklı Yaşam

Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız veya günlük hayatınızda çok fazla aktiviteniz bulunmuyorsa sağlıklı yaşam konusunda ekstra bir çaba harcamanız gerekir. Uzmanlar, doğru beslenme ve günlük yürüyüşler ile bunun mümkün olacağını söylese de bir program ve plan dahilinde hareket etmeniz, vücudunuza uygun işlemler yapmanız her zaman daha mantıklıdır. Çünkü yapacağınız ekstra çalışmalar size zarar verebilir veya yaptıklarınız eksik kalabilir.

Kas Geliştirme

Kas geliştirme konusu bu alanda en sıkıntılı, dikkat edilmesi gereken konudur. Hem çok fazla emek ortaya koymalı, hem düzenli hareket etmeli hem de en doğru planlama ile devam etmelisiniz. Bu hususta en iyi hizmeti sunan spor salonlarına bakabilirsiniz. Örneğin Beykent Spor Salonu bu konuda kaliteli işler yapan ve birçok kişinin düzenli olarak kullandığı merkezdir. Profesyonel eğitim adı altında onlarca uzmanı ile sizlere kesintisiz hizmet vermektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir