SQL – ALTER TABLE Kullanımı – Ders 33

SQL’de ALTER TABLE ifadesi birçok konuda bize yardımcı olmaktadır. Bunlar genel olarak tablodaki sütunlar üzerinden yapacağımız işlemler olmaktadır. 33. dersimizde ALTER TABLE’ı efektif bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Tam olarak ne işimize yarar, bu konulara değineceğiz.

ALTER TABLE Sütun Ekleme

Syntax gösterimine baktığımız zaman ALTER TABLE’ın hemen yanına işlem yapacağımız tablo ismini yazıyoruz. Eğer sütun eklemek istiyorsak ADD ifadesinden faydalanarak yeni sütun ismimizi ve data tipini belirliyoruz. Bu şekilde var olan bir tabloya yeni bir sütun eklememiz mümkün oluyor. Örnek sorgumuza bakalım.
Yaptığımız işlem Customers tablosuna Email isimli, varchar(255) veri tipinde bir sütun eklemek.

ALTER TABLE Sütun Silme

Yeni bir sütun ekleyebileceğimiz gibi var olan sütunu da tablodan silmemiz mümkün. Bunun için DROP COLUMN ifadesinden faydalanıyoruz. Syntax’a baktığımızda yine ALTER TABLE’ın hemen yanında tablo ismini görüyoruz. DROP COLUMN kısmında ise hangi sütunu sileceğimizi yazıyoruz. Hemen örneğimize bakalım.
İlk örnekte eklediğimiz Email sütununu yukarıdaki sorguyu çalıştırarak silmiş oluyoruz.

ALTER TABLE Sütun Düzenleme

Tablonuzun içinde bir sütun mevcut ve istediğiniz şey bu sütundaki veri tipini değiştirmek. İşte burada yine ALTER özelliğinden faydalanıyoruz. Bu sefer ALTER COLUMN ifadesi Syntax’ta yer alıyor. Data tipini değiştireceğimiz sütun ismini ve yeni veri tipini yazarak sorguyu tamamlıyoruz.
Örneğin DateOfBirth sütunu “date” veri tipine sahip olan bir tablo düşünelim. Biz bu sütundaki veri tipini “year” olarak değiştirmek istersek yukarıdaki sorguyu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

İçindekiler:

OKUMALISIN!  SQL - BACKUP DATABASE Kullanımı - Ders 30
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir