SQL – AND, OR, NOT Operatörlerinin Kullanımı – Ders 4

WHERE ile ilgili içeriğimizi oluşturduktan sonra bu sorguda en çok kullandığımız operatörlerden bahsedebiliriz. AND, OR, NOT operatörleri where için vazgeçilmezlerdir. Eğer istediğiniz sorgu çok fazla koşuldan oluşuyorsa, bu koşulları yazarken belirttiğim operatörlerden sık sık faydalanacaksınız.

Bu üç önemli operatörü anlatırken tek bir tablo ve o tablodan ne gibi sonuçlar elde edilebileceğini göstermek istiyorum. Birkaç örnek ile çok rahat şekilde konuyu anlayacağınızı düşünüyorum. Daha önceki derslerde kullandığım tabloyu aynen kullanalım.

Bu tablo üzerinden istediğimiz şey yaşadığı şehir London olanlar veya Almanya’da yaşayanlar. Ayrıca bizden talep edilen ise tüm verileri göstermemiz değil sadece müşteri isimlerini göstermemiz. Yani Almanya’da veya Londra’da yaşayan müşterilerin isimlerini göstermemiz gerekiyor. Aşağıdaki sorgu bu isteklerin hepsini yerine getirecektir.

Yukarıdaki sorguyu çalıştırdığımızda sonuç olarak aşağıdaki veriler dönecektir:

İlk tablomuzu incelediğimizde Almanya’da oturan kişinin Alfreds Futterkiste ve Londra’da oturan kişinin Around the Horn olduğunu görüyoruz. İstediğimiz sonuca ulaştık. Peki neden OR kullandık? Çünkü problemimizde “veya” geçiyordu. Almanya’da oturanlar veya Londra’da oturanlar.

Eğer Mexico’da oturanlar ve PostalCode’u 05021 olanları listelemek isteseydik; aşağıdaki sorgu ve beraberinde sonuç ile karşılaşacaktık.

Bu sorgunun sonucunda sadece Ana Trujillo Emparedados y helados yazacaktı çünkü istediklerimize uyan tek kayıt oydu. Bu arada PostalCode için niye ‘05021’ yazdık diyen olacaktır. Bunun sebebi o değerin integer gibi bir sayı değeri değil varchar gibi bir metin değeri olmasından dolayıdır. Bunu nereden anlayacağız derseniz de diğer kayıtlara bakabilirsiniz. PostalCode’un sadece bir karakter tipi olması gerekir. Diğer kayıtlar da harfler de yer aldığına göre karakter tipi bir sayı değeri değil bir metin değeridir. Bu örnekte de AND operatörünü görmüş olduk.

OKUMALISIN!  SQL - CASE İfadesi ve Kullanımı - Ders 27

Son olarak da NOT operatörüne bakalım. Problemimiz: Mexico’da yaşamayanları listelemek olsun. Bu işlem için aşağıdaki sorguyu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki sorgunun sonucunda aşağıdaki çıktı ile karşılaşıyoruz. Yukarıdaki tablomuzdan kontrol ederseniz doğru bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir