SQL – AS (Aliases) Kullanımı – Ders 16

Veritabanınızda yapacağınız işlemleri daha etkili ve daha belirgin hale getirmek amacıyla SQL’de AS‘den faydalanırız. Bir Select sorgusu yaptıktan sonra Result kısmında sütun isimlerini değiştirmek istediğinizde, tablo ismini değiştirmek istediğinizde genelde bu kullanımdan yararlanırsınız. Sorgu yazarken AS olarak kullansak da tam ismi Aliases‘dir.

AS kullanımını daha iyi anlayabilmek adına 2 tablo üzerinden örnekler çözmeye çalışacağım. Tabi ilk olarak AS için temel Syntax gösterimine bakalım.

Syntax olarak nasıl bir yapıya sahip olduğunu kavradıktan sonra örneklere hızlı bir şekilde geçelim.

İlk örneğimizde birinci tablomuzdan CustomerID ve CustomerName sütunlarını çekelim. Fakat sütun isimlerini de ID ve Customer olarak değiştirelim.

Yukarıdaki sorguyu çalıştırdığımız zaman 2 sütunlu ve 3 kayıtlı bir tablo karşımıza çıkacak. Sütunların isimleri ise ID ve Customer olarak belirlenmiş. Görüldüğü üzere temporary durumlarda işimize yarayan bir konu.

Şimdi ikinci problemimize geçelim. Bu örneğimizde ise yine aynı işlemi yapacağız fakat bir Alias değerimizin içine boşluk koyacağız. Bu durumda nasıl bir düzenleme yapmamız gerekir?

OKUMALISIN!  SQL - NOT NULL Kullanımı - Ders 34

Yukarıdaki sorguda fark edeceğiniz üzere ikinci sütun için girilen AS değeri köşeli parantez içine alınmış ([]). Bunun sebebi AS değerinde boşluk olması. Eğer bu şekilde içinde boşluk olan metinler yazacaksanız köşeli parantez içinde almalısınız. Aksi takdirde sorgu ya hata verecek ya da ilk kelimeyi alacak.

Üçüncü ve son örneğimizde ise sütunları birleştirip AS değeri atamaya bakacağız. Çok sık kullandığım bir kısım burası, tam olarak öğrenmenizde fayda olacağını düşünüyorum.

Şimdi ne yaptığımızı inceleyelim. Öncelikle Customers tablosundan verilerimizi alıyoruz. Ardından SELECT sorgumuzdan CustomerName’i aynen yazıyoruz. Daha sonra Adress, Postal Code, City ve Country değerlerini aralarında boşluk ve virgül olacak şekilde birleştiriyoruz. Birleştirdiğimiz bu sütuna da Adress ismini veriyoruz. Sorguyu çalıştırıp sonucu görelim.

Sütunlar ile ilgili AS kullanımına baktıktan sonra bir iki örnek de tablolar için kullanalım. Buradaki kullanım aslında sorgu yazmada kolaylık sağlamak.

FROM kısmında Customers tablosuna “C” ve Orders tablosuna “A” alias değerlerini verdik. SELECT ve WHERE kısımlarına baktığımızda ise o.OrderID, c.CustomerName gibi tanımlamalar görüyoruz. İşte burada karışıklıkları engellemek birden fazla tablo için tek sorgu yazmak istediğimiz zaman AS ile alias değeri atıyoruz ve başına nokta koyarak sütun isimlerimizin önüne yazıyoruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir