SQL – BACKUP DATABASE Kullanımı – Ders 30

Veritabanınızı korumak, ve oluşabilecek sıkıntıları önlemek adına yedeğini almanız çok önemlidir. Sunucuda yaşayacağınız veya yanlışlıkla yapacağınız bir sorgu her şeyi mahvedebilir. Bunun önüne geçmek adına BACKUP DATABASE ifadesinden faydalanıyoruz. İsminden de anlayacağınız üzere var olan bir veritabanının yediğini alma konusunda bize yardımcı oluyor.

Database yedeği oluşturma konusunda temel olarak üç adet sorgudan bahsedeceğim. Bunların ilki tam yedek alma, ikincisi var olan yedeğin üzerine yazma ve üçüncüsü bir önceki yedek işleminden bu yana değişenlerin yedeğini alma. Şimdi tek tek sorgularımızı inceleyelim.

Bu sorgu BACKUP DATABASE kısmının en temel yapısıdır. “databasename” isimli var olan veritabanınızın hangi dosyaya yazılacağına karar veriyorsunuz. ‘filepath’ kısmında oluşturacağınız .BAT uzantılı veritabanının tam ismini yazmanız gerekmektedir. Örneğin >> C:\Backups\databasename.bat  . Yedeğiniz tam olarak bu dosyada oluşturulacak.

İlk sorgumuzda bilinmesi gereken önemli bir husus, eğer yedek işlemini var olan bir backup üzerine yapacaksanız, direkt olarak yeni yedeği eski yedeğin altına eklemektedir. Bunu test etmek adına şu işlemi yapabilirsiniz:

  • Aynı isimli yedeğinizi oluşturun.
  • Yedeğinizin ne kadar boyuta sahip olduğunu inceleyin.
  • Aynı isimli bir yedek daha oluşturun.
  • Dosya boyutunu tekrar kontrol edin.

Yaptığınız işlemlerden sonra dosyanın 2 kat arttığını göreceksiniz.

WITH INIT ile birlikte kullanılan BACKUP sorgumuzda ise var olan bir yedeğin üzerine yazma işlemi yapıyoruz. İlk sorgu ile arasındaki en önemli fark bu.

OKUMALISIN!  SQL - UNIQUE CONSTRAINT Kullanımı - Ders 35

Son olarak WITH DIFFERENTIAL ile kullanımına bakacağız. Bu sorgu stilinde ise bir önceki yedekleme işlemi ile yeni yedekleme yapacağınız veritabanı arasındaki farkların yedeğini aldığını görüyoruz. Kısacası, iki yedek tarihi arasındaki değişen durumların yedeğinin alınması.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir