SQL – BETWEEN, NOT BETWEEN Operatörü ve Kullanımı – Ders 15

Belirttiğiniz bir değer aralığındaki kayıtları listelemek için BETWEEN ve NOT BETWEEN operatörlerinden faydalanıyoruz. Ayrıca sadece matematiksel değerler değil, bunun yanında metin aralıkları konusunda da bize yardımcı oluyor. Şimdi detaylı bir şekilde BETWEEN Operatörü ve kullanımına geçelim.

BETWEEN aslında WHERE’de yer alan küçüktür ve büyüktür operatörleri ile aynı işlevi gören, fakat daha kolay şekilde yazabileceğiniz bir operatördür. Yukarıda da bahsettiğim üzere bir sütundaki kayıtların, belirli değer aralığında olanlarını listelemenize yardımcı olmaktadır. İlk olarak Syntax kodunu, daha sonra da örnekleri görelim.

Yukarıdaki sorguda gördüğümüz üzere belirlediğiniz bir sütundaki değerler aralığını seçerek o değerlerin arasında yer alan kayıtları SELECT bölümündeki sütunlara göre göstermektedir.

Bu tablo üzerinden örneklerimizi oluşturursak daha rahat anlayacağınızı düşünüyorum. İlgileneceğimiz sütun ise Price sütunu olacak. İlk olarak Price değeri 15 ile 20 arasında olanları listeleyelim.

Yukarıdaki sorguyu çalıştırdığımızda Results ekranında aşağıdaki çıktıyı göreceğiz.

Görüldüğü üzere price değeri 15 ile 20 arasında sadece 2 tane kaydımız bulunuyor. Bunların değerleri ise 18 ve 19.

Peki tam tersi, belirli bir aralıktaki kayıtların dışında bulunan kayıtları listelemek istersek ne yapmalıyız? Burada devreye NOT BETWEEN giriyor. Aynı işlemi bu sefer de NOT BEETWEEN ile yapalım.

OKUMALISIN!  SQL - DROP DATABASE Kullanımı - Ders 29

Bu sorgu sonucunda aşağıdaki 3 kayıt karşımıza geliyor.

Görüldüğü gibi Price değeri 15 ile 20 arasında olmayan kayıtlarımız listelendi. Tabi daha detaylı olarak BETWEEN ve NOT BEETWEEN operatörlerini kullanabilirsiniz. Örneğin, metinsel değerler için de bu şekilde değer aralığındaki kayıtları almanız mümkün. Oradaki büyüklük ASC, DESC konusunda olduğu gibi alfabetik olarak ilerliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir