SQL – CREATE TABLE İfadesi ve Kullanımı – Ders 31

Database oluşturma, silme ve yedekleme işlemlerinden sonra Ders 31’de tablo oluşturma konusuna bakacağız. Veritabanı oluşturmadan bir tık farklı olan bu konuda, tablomuzun sütunlarını ve veri tiplerini belirlememiz gerekecek. Hızlı bir şekilde CREATE TABLE Syntax gösterimine ve örneklere geçelim.

Sorgumuzu incelediğimiz zaman table_name isimli yeni bir tablo oluşturuyoruz ve parantez içinde ise bu tablonun sütunlarını tanımlıyoruz. Tanımlama işlemi sırasında sütun ismi ile birlikte veri tipini de belirlememiz gerekiyor.

Örnek sorgumuza bakalım. Persons isminde bir tablo oluşturuyoruz ve bu tablonun sütunları INT tipinde PersonID, varchar veri tipinde LastName, FirstName, Adress ve City. Sorguyu çalıştırdığımız zaman tablomuz, içinde hiçbir kayıt olmayacak şekilde oluşturuluyor.

Bir diğer örneğimizde ise, var olan bir tabloyu kullanarak yeni bir tablo oluşturmaya bakacağız.

Burada var olan bir tabloyu kullanmamızı sağlayan kısım ise AS olarak yazdığımız Alies bölümü. Burada yapmak istediğimiz şey ise Customers tablosundaki customername ve contactname sütunlarını kullanarak yeni bir tablo oluşturmak. Bu tabloya ise SELECT sorgusundaki kayıtlar aynen kaydedilir. Yani ilk örneğimizdeki gibi kayıtsız bir tablo değil, Customers tablosundan gelen kayıtlar ile oluşturulmuş bir tablo olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir