SQL – EXISTS Operatörü ve Kullanımı – Ders 24

Özellikle SQL için script yazdığınız zaman kullanacağınız EXISTS operatörü, basit ama etkili bir ifadedir. Kullanım amacı sorgunun çalışması için bir ön koşul oluşturmak olarak belirtebiliriz. Syntax gösterimine ve örnek sorguya bakarak operatörün işleyişini rahatlıkla anlayabiliriz.

Görüldüğü üzere Syntax gösteriminde iki adet SELECT bölümü görüyoruz. Bir tanesi ana SELECT sorgumuz, diğer ise WHERE statement kısmında bulunan ve EXISTS’e bağlı olan kısım. Buradaki yapılmak istenen, eğer EXISTS içinde bulunan SELECT sorgusu bir kayıt, bir değer döndürüyorsa, ana sorguyu çalıştır. Bildiğimiz üzere WHERE bir şart, koşul ifadesi için kullanılır. Burada da eğer parantez içindeki işlem sonucunda bir değer, kayıt dönüyorsa şart yerine geliyor. Eğer herhangi bir kayıt dönmüyorsa şart yerine gelmediği için sorgu sonuçsuz kalıyor.

Örnek olarak bu sorguya bakalım. İlk olarak WHERE içindeki şart üzerinden gitmemizde fayda var. Eğer SupplierID ve Suppliers.SupplierID birbirine eşitse ve Price değeri 20’den küçükçe, Products tablosunda bu şartı sağlayan kayıtların ProductName sütununu listele. Bu işlemden TRUE değeri dönenler için ana SELECT sorgusunu işleme koy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir