SQL – GROUP BY Kullanımı – Ders 22

Veritabanı ile ilgili yapılan işlemlerde oldukça önemli bir yere sahip olan GROUP BY ifadesi ile ilgili detayları aktaracağım bugün. Aslında çok fazla karmaşık bir yapı haline sokabileceğiniz bu özelliği, öncelikle basit anlamda kavramanızı öneriyorum. Özellikle WHERE ifadesini kullanarak çok farklı sorgular oluşturabilirsiniz. 

Syntax gösterimi bu şekilde olan GROUP BY’de her zamanki gibi SELECT – FROM ifadesini, WHERE şartlarını ve ORDER BY ile sıralamayı kullanıyoruz. Tabi buradaki ORDER BY zorunluluk değildir. Fakat genelde GROUP BY ile kullanılır.

Örneğimiz için bu tabloyu kullanalım. Buradaki Country değerlerini alarak, tablodaki ülkeleri ve kaçar adet bulunduklarını listeleyelim. Böylece kayıtlarımızda kaç kişi Mexico’da yaşıyor kaç kişi Almanya’da yaşıyor görebiliriz.

Bu sorguyu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki result karşımıza çıkacak.

Gördüğünüz gibi Almanya’dan sadece 1 kayıt olduğu için COUNT sütununda 1 yazdı. Mexico’dan ise 2 tane kayıt olduğu için COUNT kısmında 2 yazıyor. GROUP BY’ın temel görevi işte bu. Tabi JOIN kullanarak daha detaylı ve daha farklı sorgular oluşturmanız mümkün.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir