SQL – HAVING Koşulu Kullanımı – Ders 23

GROUP BY anlattıktan hemen sonra HAVING koşuluna da değinmemiz gerekir. Burası GROUP BY’ın en can alıcı noktalarından birisi konumunda. Aslında WHERE ile aynı görevi gören bu ifade özellikle GROUP BY ile kullanılmakta. Şimdi ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığına geçelim.

Syntax gösterimini bu şekilde belirtebiliriz. Tabi bu gösterimde WHERE ve ORDER BY kısımları gerekli olan kısımlar değil. Fakat temel olarak HAVING’i nerede kullandığımızı iyi görmemiz gerekiyor. Syntax’a bakarsak HAVING’in GROUP BY ifadesinin hemen altında yer aldığını görüyoruz.

Görevine baktığımız zaman, GROUP BY ile oluşan geçici sonuçlar üzerinde filtreleme yapmak istiyorsak WHERE bu konuda bize yardımcı olamaz. Bu tarz sonuçlar üzerinde filtreleme, şart ortaya koymak istersek burada devreye HAVING geliyor.

Bu konuyla ilgili örneği daha önceki konulardaki gibi küçük tablolar ile anlatmak doğru olmaz. O yüzden aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

  • https://www.w3schools.com/sql/trysql.asp?filename=trysql_select_having adresine girin.
  • Yukarıda yer alan kodu SQL Statement kısmına yazın.
  • RUN SQL butonuna tıklayın.

W3Schools’ta yer alan SQL simülasyonunda yapacağınız bu işlem sonucunda Customers tablosunda, hangi ülkeden kaç kayıt olduğunu bulacak ve daha sonra kayıt sayısı 5’ten fazla olan ülkeleri listeleyeceksiniz. Aynı işlemi HAVING COUNT(CustomerID) >5; satırını silerek yapın ve aradaki farkı inceleyin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir