SQL – IN, NOT IN Operatörü ve Kullanımı – Ders 14

Operatörler ve SQL’deki kullanımları ile ilgili anlatımlara IN, NOT IN operatörlerini anlatarak devam edelim. Efektif bir şekilde kullandığımızda işimize yarayacak bu operatörlerin syntaxı ve ne gibi problemlerde kullanılacağını yazıda detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

IN operatörü belirlediğiniz tabladaki sütunda, tarafınızdan belirlenen metinlere sahip olanları listelemeye yaramaktadır. Aynı şekilde NOT IN operatörü de belirlediğiniz metinlerin dışındakileri listelemektedir.

Genel kullanımını bu şekilde belirtebiliriz. Örnekler ile konuyu daha rahat anlayacağınızı düşünüyorum.

İlk olarak IN operatöründen 2 örnek vermek ve ardından NOT IN operatörünü göstererek konuyu tamamlamak istiyorum. İlk problemimizde Customers tablosundaki kayıtlardan Country değeri ‘Germany’ ve ‘UK’ olanları listelemek istiyoruz.

Yukarıdaki sorguyu çalıştırdığımız zaman tablodaki iki kaydın listelendiğini göreceksiniz. Bunlar CustomerID değeri 1 ve 4 olanlar.

Hadi gelin işi biraz daha zorlaştıralım. Supliers isminde bir tablomuz var ve bu tabloda yer alan Country değerlerini IN operatörü içine yazmamız gereksin. Yani, farklı bir tablodaki Country değerlerinin Customers tablosunda olanlarını listelemek isteyelim. İşte o zaman aşağıdaki sorguyu çalıştırmamız gerekecek.

OKUMALISIN!  SQL - ALTER TABLE Kullanımı - Ders 33

Bu kısmı daha da karmaşık hale getirebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteklerinize göre değişen durumlar. Şimdi son olarak NOT IN operatörü ile bir ilgili bir örnek çözelim. Bu sefer bizden istenen Germany ve UK ülkelerinde olmayanların listelenmesi. Bunun için aşağıdaki sorguyu çalıştıracağız.

Sorgu çalıştıktan sonra Results bölümünde şu şekilde bir çıktı olacak.

Görüldüğü üzere 5 kayıtlı tablomuzun ilk kaydı olan (Germany) ve 4. kaydı olan (UK) listede yer almamakta. Bunun sebebi NOT IN operatörü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir