SQL – INNER JOIN Kullanımı – Ders 17

Joins konusu SQL’in bela konularından birisidir. Özellikle veritabanı konusuna yeni başlayanların kavramakta zorluk çektiği bir başlıktır. Fakat ben sizlere olabildikçe pratik şekilde konuyu anlatmaya, örneklerle de pekiştirmeye çalışacağım. İlk olarak INNER JOIN ile başlıyoruz.

Dünya genelinde birden fazla tablonun bulunduğu veritabanlarının %99’unda INNER JOIN kullanıldığını düşünüyorum. İki tablodaki verilerin birleştirilmesi konusunda JOIN’ler içinde en çok kullanılan olarak tabir edebiliriz. AS konusunun sonunda verdiğim örnek ile bu konu aslında benzer. Fakat kullanım açısından INNER daha fazla tercih edilmeli. Syntax kullanımına bakalım.

Örnek için iki tane tablo belirleyelim. Bunların ilki Orders, ikincisi ise Customers olsun.

Yukarıdaki iki tablo üzerinden INNER JOIN kullanmak istiyorsak referans alacağımız sütun CustomerID olmalı. Çünkü ikisinde de aynı sütun bulunuyor. Yapmak istediğimiz sorgu ise hangi siparişin hangi müşteri tarafından alındığı.

Yukarıdaki sorguyu anlamaya çalışalım. Öncelikle, Orders ve Customers tablolarına O ve C Alias değerlerini atadık. Ardından INNER JOIN’ın ilk elemanı olan Orders’ı FROM bölümüne, ikinci elemanı olan Customers’i INNER JOIN bölümüne yazdık. Select bölümüne de hangi sütunların gösterilmek istendiğini Alias ve nokta kullanarak belirttik. ON kısmında ise eşitlemeyi hangi sütunlar üzerinden yapacağımıza karar verdik. Şimdi bu kodun sonucuna bakalım.

OKUMALISIN!  SQL - CASE İfadesi ve Kullanımı - Ders 27

Konu başında verdiğim iki tablo arasında CustomerID’si aynı olan tek kayıt var. O da OrderID’si 10308 ve CustomerName’i Ana Trujillo Emparedados y helados kayıtları. Görüldüğü üzere iki tablodaki ortak CustomerID’ler üzerinden gittik ve sadece bir kayıt sonuçlandı.

Ayrıca üç tabloyu da INNER JOIN ile birleştirmeniz mümkün. Biraz daha karmaşık bir yapısı bulunuyor. Bu yüzden canlı şekilde örneğini görmenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. https://www.w3schools.com/sql/trysql.asp?filename=trysql_select_join_inner adresine girip sağdaki tabloları kontrol edin. Ardından aşağıdaki sorguyu çalıştırıp sonuçları ve tabloları tekrar kontrol edin. Böylece üç tablonun birleştirilmesi adına ne yapıldığını daha rahat şekilde göreceksiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir