SQL – INSERT INTO İfadesi ve Kullanımı – Ders 6

Veritabanı ve tablolardaki var olan kayıtlar ile ilgili birkaç işlem yaptık. Şimdi tablolara kayıt ekleme konusuna geçeceğiz. Var olan bir tabloya yeni bir kayıt eklemek için INSERT INTO ifadesi kullanılır. Kullanımı oldukça basittir ve iki örnekle rahatlıkla anlayacağınızı düşünüyorum.

Yukarıdaki tablomuzda 7 adet sütunumuz bulunuyor. Bunların ilki olan CustomerID ise auto-increment özelliği taşıdığı için yani her yeni kayıtta otomatik olarak değeri bir artarak ilerlediği için özel olarak bir değer girmemiz gerekmiyor. Diğer alanlar bizim için doldurulması gereken alanlar.

Yukarıdaki sorguyu çalıştırmamız ile birlikte üst satırdaki sıraya uygun şekilde alt satırdaki değerler yazılır ve kayıt oluşturulur. Böylece CustomerID’si 92 olan yeni bir kayıt meydana gelir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus sıralamadır. Yani ilk satırda en başta CustomerName var ise alt satırda VALUES kısmındaki ilk değer de CustomerName’e eklenmesi gerekendir.

Eğer tüm sütunları doldurmanız gerekiyorsa, tek tek Customers içindeki sütun isimlerini yazmanız gereksiz olabilir. Bunun yerine aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemi yaptığınız zaman ilk sorgudaki ile aynı sonucu olabilirsiniz.

OKUMALISIN!  SQL - DROP DATABASE Kullanımı - Ders 29

Son olarak bir tablodaki belirli sütunlara veri girmek istediğimiz zaman ne yapmalıyız, onu bakalım. Örneğin bu tablomuza yeni bir kayıt eklemek istiyoruz fakat Adress bilgisini almayı unuttuk. Ya da tablomuz hazır, eski kayıtlarda adress bilgisini görmek istiyoruz ama yeni kayıtlarda böyle bir ihtiyacımız yok. O zaman aşağıdaki gibi düzenleme yapıyoruz:

İlk paylaştığım sorgu ile bunu kıyasladığınız zaman INSERT INTO kısmındaki Adress bölümünün, VALUES kısmında da Adress yerine yazılması istenen değerin kaldırıldığını görürsünüz. Peki bu şekilde ekleme yaptığınız zaman Adress alanına ne olacak? O alan “null” değerini alacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir