SQL – LEFT JOIN Kullanımı – Ders 18

Bir önceki yazımda INNER JOIN’i anlatırken genel olarak JOIN mantığından da bahsettim. Şimdi biraz daha detaylı bir konu olan LEFT JOIN kısmına geçeceğiz. Buradaki olayı genel olarak anlatacak olursak seçeceğimiz iki tablodan birincisindeki tüm kayıtlar listelenirken, ikinci tabloda ise sadece ilk tabloyla ortak olanları eşleşecektir. SQL’de bu işlemi nasıl yapacağımızı göreceğiz, örneklerle de pekiştireceğiz.

Öncelikle LEFT JOIN genel kullanımına bakalım.

Burada dikkat edilmesi gereken husus FROM kısmındaki tablo mu sol tarafta yoksa LEFT JOIN kısmındaki tablo mu? Size tavsiyem Syntax düzeni şeklinde aklınızda tutmanız yönünde. Eğer LEFT JOIN kullanıyorsak FROM bölümündeki tablo sol tarafta, eğer RIGHT JOIN kullanacaksak FROM kısmındaki tablo sağ tarafta olacak. Sol tarafta bulunan şema ile olayı tamamlayalım.

Şimdi örnek ile hem sorguyu hem de mantığı pekiştirmeye çalışacağız.

Bu iki tablo için LEFT JOIN sorgusu çalıştıracağız ve sonuca bakarak tam olarak ne yaptığımızı göreceğiz.

Şimdi ne yaptığımıza bakalım öncelikle. Customers tablomuz bizim birinci tablomuz ve Orders tablomuz ise ikinci tablomuz. İki tabloda da bulunan CustomerID sütunu ile join işlemi yapıyoruz. SELECT kısmında ise CustomerName ile OrderID göstereceğim. Şimdi sonuca bakalım.

OKUMALISIN!  SQL - SELECT DISTINCT Sorgusu ve Kullanımı - Ders 2

Çıktıya bir göz atalım. İlk tablomuzda bulunan 3 kaydın aynen geldiğini görüyoruz. CustomerName’leri kıyaslarsanız bunu fark edeceksiniz. Fakat OrderID kısmında, ikinci tablodaki sadece 2 değeri görüyoruz. İlk kayıtta ise null yazıyor. Bunun sebebi, İlk tabloda bulunan CustomerID’sindeki 1 değeri, ikinci tabloda bulunmuyor. Eğer bu şekilde bulunmuyorsa null değeri atanıyor.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir