SQL – MIN() ve MAX() Fonksiyonları ve Kullanımı – Ders 11

SQL’in en önemli özelliklerinin başında içinde barındırdığı fonksiyonlar geliyor. Bu fonksiyonların ikisi MAX() ve MIN()‘dir. Genel anlamda tablonuzda seçtiğiniz sütunun en küçük ve en büyük değerini sizlere getirmektedir. Konuyu birkaç problem ve çözümü ile anlamanız daha faydalı olacaktır.

Öncelikle konuyu anlamamız adına küçük bir tabloyu referans alalım. Aşağıdaki tabloda Price değerlerinin en küçüğünü ve en büyüğünü bulmak istiyoruz.

Öncelikle problemimiz, bu tablodaki Price sütunundaki en küçük değeri bulmak. Bunun için aşağıdaki sorguyu çalıştırıyoruz.

Burada, daha önceki derslerde çok dile getirmediğim ekstra bir konu var. Detaylıca sorguya bakmamızda fayda var. SELECT MIN(sutun) kısmında sütun yerinine hangi sütundaki minimum değeri alacağınızı seçiyorsunuz. FROM kısmında ise hangi tabloda işlem yapacağımızı belirliyoruz. AS kısmı ise sorgu çalıştıktan sonra çıkan sonuçta sütun ismini temsil etmektedir. Bu sorgunun sonucuna bakarak daha rahat anlayabilirsiniz.

Aynı tablo üzerinde bu sefer Price’da yer alan en büyük değeri bulmaya çalışalım. Bunun için de MAX() fonksiyonunu kullanmamız gerekecek.

Yukarıdaki sorgu çalıştığı zaman tablomuzun Price sütununda yer alan en büyük değer bize dönecek. Ayrıca sütun ismi olarak LargestPrice’ı belirlemiş olduk.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir