SQL – NOT NULL Kullanımı – Ders 34

SQL’de yeni bir tablo oluşturma ile ilgili konumda anlatmayı düşündüğüm ama ayrı bir başlık olarak ele aldığımızda daha faydalı olacağına kanaat getirdiğim NOT NULL konusuna değineceğim. Kayıt oluştururken sütunlara boş değer atanmasının önüne geçen bir ifade olarak nitelendirebiliriz sanırım.

Bu örnek ile konuyu hemen anlamaya çalışalım. Görüldüğü üzere CREATE TABLE sorgusu üzerinden sütunlarımızın isimlerini ve veri tiplerini belirliyoruz. Fakat orada 4 sütundan üçü için NOT NULL tanımlaması yapılmış. Bu sorgu ile oluşturulan tablo için bir kayıt eklemeniz gerektiğinde ID, LastName ve FirstName kısımlarına kesinlikle bir değer atamanız gerekecek. Aksi takdirde sistem hata verecektir. Age sütunu için ise bir değer atamanız gerekmiyor. Değer atamazsanız orası “null” olarak ya da boş olarak geçecek.

Bir tablo oluşturdunuz ve kayıtsız kalmaması gereken sütunlar için NOT NULL ataması yapmadığınızı farz edelim. Bu durumda tabloyu silip tekrardan oluşturmak mantıksız kaçacaktır. Onun yerine ALTER TABLE özelliği ile birlikte düzenleme yapabilirsiniz. Bu sorgumuzda ise Age sütunu için NOT NULL kısıtlaması getirildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir