SQL – ORDER BY ile Verileri Sıralama – Ders 5

Bir alışveriş sitesine girip ürünleri fiyatına göre artan, azalan; yorumuna göre artan azalan şeklinde sıralamışsınızdır. İşte ORDER BY da veritabanında aynı işlevi görmektedir. SELECT sorgusu ile çektiğini kayıtları belirlediğiniz standartlara göre sıralayarak sonuç çıkartmaktadır. Bu konuda w3schools.com ‘da yer alan veritabanı örneği üzerinden gitmeyi düşünüyorum. Siz de deneme yapmak isterseniz belirttiğim siteyi inceleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan tabloda kategoriler ve kategorilerin açıklamaları ile birlikte bu kategorilerin id numaraları yer alıyor. Bizden istenen ise bunları aşağıdaki taleplere göre sıralamak. Bunlar için DESC (Büyükten küçüğe) ve ASC (küçükten büyüğe) kullanıyoruz.

İSTENEN 1: Category isimleri büyükten küçüğe sıralansın. (örnek b > a)

Yukarıdaki sorguda tabloyu CategoryName’e göre DESC yani büyükten küçüğe olacak şekilde sıraladık. Aşağıdaki sonuç tablosunu incelerseniz ilk sırada Seafood, ikinci sırada Produce olduğunu göreceksiniz.

İSTENEN 2: Description’u küçükten büyüğe, CategoryID’yi büyükten küçüğe sırala.

Aslında bu tabloyu seçerken ikinci isteneni çok fazla düşünemedim. Eğer ikinci istenen için örnek vermek gerekirse bu tablo çok da mantıklı olmayacaktır. O yüzden ikinci istenen kısmı sorgu ve yorumlaması ile anlatmaya çalışacağım.

Bu kod ilk olarak description kısmını küçükten büyüğe sıralıyor. Eğer description kısmında aynı değerler varsa yani iki kaydın açıklama kısmı birebir aynıysa; bu iki kayıt için categoryid kısmına bakıyor ve CategoryID’yi büyükten küçüğe sıralıyor. Bu şekilde tabloya yerleştiriyor. https://www.w3schools.com/sql/trysql.asp?filename=trysql_select_orderby bu adreste sağ tarafta yer alan tablolar üzerinden birkaç deneme yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir