SQL – RIGHT JOIN Kullanımı – Ders 19

SQL’deki JOIN işlemlerinde sırada RIGHT JOIN var. Left ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan sadece tam tersi işlem yapan bu join işlemini de bir örnek ile rahatlıkla anlayacağınızı düşünüyorum. İlk olarak Syntax durumuna, ardından şematik görüntüsüne ve son olarak örneğine bakacağız.

İki adet tablonuz var ve bu tablolar arasındaki ilişkiden faydalanarak bir sorgu çalıştırmak istiyorsunuz. İkinci tablonuzdaki kayıtların tamamını getirip, ilk tablodaki kayıtlardan ise ikinci tabloda olanları getirmeyi düşünüyorsunuz. Eğer ikinci tabloda olup da ilk tabloda yoksa null olarak dönmesi sizin için yeterliyse RIGHT JOIN tam size göre 🙂

Örneğimizden önce Syntax olarak RIGHT JOIN kullanımına bakalım.

LEFT JOIN ile arasında çok fazla bir fark yok aslında. Fakat bu sefer sağ tarafı öncelik aldığımız için referans olan tablomuz RIGHT JOIN kısmında yazan table2 olacak. Yani bu tablonun tamamını yazacağız ve table 1’de eşleşenler ile listeleleyeceğiz.

Konuyla ilgili örnek için burada küçük tablolar hazırlamak sağlıksız olacak. Bunun yerine daha geniş kapsamlı bir tablo üzerinde sonuçları değerlendirmemiz konuyu daha rahat anlamamızı sağlayacaktır. Aşağıdaki aşamaları takip edin.

  1. https://www.w3schools.com/sql/trysql.asp?filename=trysql_select_join_right adresine girin.
  2. Ekrandaki sorguyu anlamaya çalışın.
  3. Yukarıda verdiğim Syntax’a göre table 1 ve table 2’ye karşılık gelen tabloları sağ taraftan inceleyin.
  4. Sorguyu çalıştırın ve sonucu inceleyin.
OKUMALISIN!  SQL - EXISTS Operatörü ve Kullanımı - Ders 24

Sonuca baktığımız zaman, sol tarafta boş olan çok fazla değer göremiyoruz. İlk değer yani West Adam değerinin OrderID’si boş. Buradan çıkaracağımız sonuç sağ tarafın tamamı yazılırken, sol tarafta sadece iki tabloda ortak olanlar yazılıyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus birden fazla aynı kaydın olması. Örneğin tabloda “Peacock” kaydını bulun. Alt alta 3 kayıt bulacaksınız. Bunun nedeni Suplies tablosunda aynı EmployeID değerine sahip 3 kaydın olması. Bu 3 kayıt da tek tek tabloya eklenmiş oluyor.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir