SQL – SELECT INTO İfadesi ve Kullanımı – Ders 25

Bir SELECT sorgusu hazırladınız ve bunun sonucunda ortaya çıkan kayıtları yeni bir tablo olarak kaydetmek istiyorsunuz. Ya da bir tablonuzdaki belirli bir sütunların yedeklerini almanız gerekiyor. İşte bu gibi problemleri çözmek adına SELECT INTO ifadesinden faydalanıyoruz. Genel anlamda, seçtiğiniz kayıtları yeni bir tabloya ekleme işlemi olarak ifade edebiliriz.

Syntax gösterimi yukarıdaki gibidir. Eğer tüm sütunların kaydedilmesini istiyorsanız tek tek column1 vs. yazmak yerine * koyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. FROM kısmında hangi tabloda işlem yapacağınızı ve INTO kısmında yeni tablonun isminin ne olacağını belirleyebilirsiniz. WHERE kısmında ise SELECT ifadesi için oluşturduğunuz şartları yazıyorsunuz.

Bu sorguda, Customers tablosunda Country değeri ‘Germany’ olan kayıtları CustomersGermany isimli yeni tabloya kaydetmekteyiz.

Bu sorguda ise Customers ve Orders tabloları arasında LEFT JOIN işlemi uyguluyoruz ve CustomerID’leri referans alıyoruz. Elde ettiğimiz kayıtları ise CustomersOrderBackup2019 isimli yeni tablomuza kopyalıyoruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir