SQL – SELECT Sorgusu ve Kullanımı – Ders 1

SQL’in vazgeçilmezi olan SELECT sorgusu SQL derslerimde ilk sırayı alıyor. Yeni bir veritabanı, tablo yaratmadan önce var olan tablolar veya veritabanları üzerinde SELECT ile neler yapabiliriz, bakalım. SELECT sorgusu genel anlamda veritabanında sizin istediğiniz şartlara uygun sütunları çekmek için kullanılır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse; bir mağazanın satışlarını tuttuğu tabloyu kontrol ettiğinizi düşünün. Tabloda satın alan kişi, satılan ürünün ismi, satılma tarihi ve fiyatı yazıyor. Müdürünüz ise bu tablodaki satın alan kişileri ve ne zaman satın aldıklarını görmek istiyor. İşte bu durumda devreye SELECT sorgusu giriyor. Örnek için neler yapabiliriz bakalım?

Bu şekilde sorguyu çalıştırdığınız zaman müdürünüzün sizden istediği şeyi ona sunmuş olacaksınız. Peki kod düzeninde dikkat edilmesi gerekenler neler? Öncelikle SELECT ‘ten sonra hangi sütunların istendiğini virgül ile ayırarak belirtmeniz gerekir. Ardından FROM yazmalı ve buradan sonra ise hangi tablodan bu sütunların gelmesini istediğini belirtmelisiniz. Son olarak noktalı virgülünüzü koymayı unutmayın.

Böyle bir tablonuz olduğunu düşünün. Tablonuzun ismi de Production.Product olsun. Buradan Name ve Color sütunlarını seçmek istediğiniz zaman aşağıdaki sorguyu çalıştırmanız gerekiyor.

Peki bir tablodaki tüm verileri, tüm sütunları çekmek istediğiniz zaman ne yapmalısınız?

Aşağıdaki kodda yer alan * işareti tüm sütunları simgelemektedir. İster yıldız koyarak kolay yoldan halledin, isterseniz tüm sütunları tek tek yazın. Bu size kalmış.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir