SQL – UNIQUE CONSTRAINT Kullanımı – Ders 35

SQL’de sadece bir kaydınızın temsil edilmesi adına, UNIQUE kısıtlaması kullanılır. Bu kısıtlamanın amacı, her bir kaydın farklı bir değere sahip olması ve bu farklı değer sayesinde o kaydın tekil hale getirilmesidir. Bunun için sözel bir örnek ve beraberinde örnek ile açıklamaya çalışacağım.

Bir tablonuz var ve bu tabloda kullanıcı kayıtları oluşturuluyor. Bu kullanıcılardan istediğiniz bilgiler:

  • Kullanıcı ID
  • Kullanıcı adı
  • Şifre
  • Mail

Şimdi sisteminizin doğru ve stabil çalışması için her kullanıcı kaydında mail ve kullanıcı adının farklı olması gerekir. Aksi takdirde çakışmalar yaşayabilirsiniz. Peki bunun önüne nasıl geçebilirsiniz? İşte burada devreye UNIQUE kısıtlaması gelmekte. Bu kısıtlama sayesinde yeni bir kayıt oluştuğunda kullanıcı id değeri diğer kayıtlardan tamamen farklı bir şekilde atanıyor, kullanıcı adı eğer daha önce aynı şekilde eklenmişse; INSERT işleminde hata alıyorsunuz vs.

Örneğimize baktığımız zaman ID değeri için boş değer olamaz ve UNIQUE olmalı demişiz. Böylece ilk kaydımızı eklediğimiz zaman ID değerine 5 demişsek, ikinci bir kayıt oluşturduğumuzda ID değerine 5 veremeyiz. Sistem hata çıkartır. Bu şekilde kayıtların farklılaşmasını, işlemlerin daha sağlıklı yapılmasını sağlamış olursunuz.

OKUMALISIN!  SQL - EXISTS Operatörü ve Kullanımı - Ders 24

İlerleyen derslerde anlatacağım Primary Key konusunda UNIQUE değer ataması oldukça önemlidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir