SQL – UPDATE İfadesi ve Kullanımı – Ders 8

Bir tablonuz ve bu tablonun içinde var olan bir kaydınız var. Fakat siz bu kayıttaki bazı değerleri değiştirmek, güncellemek istiyorsunuz. İşte burada devreye UPDATE ifadesi giriyor ve bu isteğinizi yerine getiriyor. Oldukça basit bir kullanımı olan UPDATE ifadesinin genel kullanımını ve ardından da bir örneğini inceleyelim.

Syntax’ı üzerinden nasıl bir kullanım olduğunu görmemiz için değişkenleri sırayla inceleyelim. UPDATE yani ilk satırda yer alan tablo_name kısmına güncelleme yapacağımız tablo ismini yazıyoruz. SET yani ikinci satırda hangi sütunlarda düzenleme yapacağımızı yazıyoruz. Bunları virgül ile ayırıp birden fazla sütunda düzenleme de yapabilirsiniz. WHERE kısmında da condition olarak hangi şartları sağlayan kayıtlarda bu işlemi yapacağımıza karar veriyoruz. Genelde condition kısmında unique bir değer olur ve bu da genellikle kayıt ID’si üzerinden ilerler.

Bir örnek ile konuyu daha iyi bir şekilde anlayalım.

Bizden istenen, CustomerID’si 4 olan kaydın ismini “Deneme” , Şehrini ise “Istanbul” yapmamız. Bunun için aşağıdaki sorguyu çalıştırmamız yeterli olacak.

Yukarıda yer alan sorguyu çalıştırdıktan sonra CustomerID’si 4 olan kayıttaki isim Around the Horn yerine Deneme oldu. Aynı şekilde London olan şehir ise Istanbul olarak güncellendi.

OKUMALISIN!  SQL - UNION ve UNION ALL Operatörü ve Kullanımı - Ders 21

Tabi burada tek bir kayıt değiştirmek için özellikle CustomerID kullandım. Fakat siz ülkesi Mexico olanların contactname değerini Juan olarak değiştirmek isterseniz aşağıdaki sorguyu çalıştırmanız gerekir.

Bu sorgu çalıştıktan sonra kayıtlar aşağıdaki gibi SQL’de güncellenmiş olur.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir