SQL – WHERE ve Kullanımı – Ders 3

SELECT işlemlerinden sonra bize en çok yardım eden sorgu kuşkusuz WHERE’dir. Aslında genel olarak select için de kullansak da bize etkisi ayrı bir başlık olarak hatta ayrı bir ünite olarak ele alınmalı. WHERE ‘i kullanma amacımız ise koşullandırmadır. Peki neyi bir şarta bağlayacağız? İlk olarak örneğimizi ardından da kodumuzu inceleyelim.

Aşağıda yer alan tabloyu SELECT ile ilgili konumuzda görmüştük. Aynı tablo üzerinden bu sefer WHERE kullanımı da yapalım. Müdürümüz bizden müşterileri arasında Mexico’da oturanları göstermemizi istiyor. Bir müşteri tablomuz var, bir ülke sütunumuz var ve biz buradan ülkesi Mexico olanları istiyoruz. İşte bu problemi çözmek için WHERE’den faydalanıyoruz.

Müdürümüzün bizden talep ettiği sonucu oluşturmak için aşağıdaki kodu yazmamız gerekiyor.

Bizden herhangi bir şekilde sütun filtresi istemediği için SELECT*FROM yaparak tüm sütunları çekiyoruz. WHERE kısmında ise condition olan Country = ‘Mexico’ ile Country sütununda Mexico yazanları filtrelemiş oluyoruz. Aşağıdaki sonucu almış oluyoruz:

Eğer talep edilen veri bir metin ise bunu tek tırnak içinde yazmamız gerekiyor. Eğer bir sayı ile filtreleme istenirse; örneğin PostalCode kısmı 05021 olanları göster demek istiyorsak WHERE PostalCode = 05021 yazmalıyız.

WHERE bölümünde operatörleri çok fazla kullanıyoruz. İlerleyen zamanlarda sadece operatörler ile ilgili özel bir yazı hazırlayacağım fakat şimdilik en çok kullandığımız operatörleri aşağıdaki gibi sıralayabilirim:

OKUMALISIN!  SQL - NULL, IS NULL, IS NOT NULL Kullanımı - Ders 7

= Eşittir.
<> Eşit Değildir.
> Büyüktür.
< Küçüktür.
>= Büyük Eşittir.
<= Küçük Eşittir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum: “SQL – WHERE ve Kullanımı – Ders 3”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir