Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmelidir?

Star Wars ya da Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları serisi, hepimizin mutlaka duyduğu, haberi olduğu ve izlemeyenlerin merak ettiği dünyanın en büyük film serilerinden bir tanesidir. Geçmişi, ilk film olan A New Hope’un çıkış tarihi 1977’ye dayanan bu film serisi, dünya çapında milyonlarca hayranı olan bir fenomen haline gelmiştir. Seriye başlamak, Star Wars dünyasına adımını atmak isteyenler kendilerini Star Wars filmleri hangi sırayla izlenmeli sorusuyla karşı karşıya bulurlar.

Orijinal isimleriyle, 3 tane Original Trilogy filmi, 3 tane Prequel Trilogy filmi, 2 tane Sequel Trilogy filmi ve 2 tane de Spin-off filmi ile şu an an itibariyle 10 adet Star Wars filmi vardır.

Trilogy kategorisinde bulunan 8 film, aynı hikaye üzerinden devam eder ve birbirlerinin devam filmdir. 2 adet Spin-off denilen filmler ise Star Wars dünyasının belirli zamanlarında geçen küçük hikayeleri konu alırlar. Sequel Trilogy’nin 3. ve son filmi ise 2019 Aralık ayında yayınlanarak seriye noktayı koyacak. Neyin ne olduğu hakkında genel bilgiler verdiğimize göre artık Star Wars filmleri hangi sırayla izlenmeli sorusunun cevabına geçebiliriz.

Star Wars filmleri, Original Trilogy > Prequel Trilogy > Sequel Trilogy > Spin-off’lar şeklinde izlenmesi en doğrusudur. Bu sıralama filmlerinin çıkış tarihine göre sıralanmış şeklidir. Sequel Trilogy’nin 2. filminden önce yayınlanmış olan bir Spin-off vardır ve bu filmi isterseniz yayınlandığı gibi Sequel Trilogy’nin 2. filminden önce, isterseniz en sonda izleyebilirsiniz. Sıralamayı film film yapacak olursak şu şekilde olacaktır:

OKUMALISIN!  İzlediğim En İyi Netflix Orjinal Dizileri

A New Hope > The Empire Strikes Back > Return of the Jedi > The Phantom Menace > Attack of the Clones > Revenge of the Sith > The Force Awakens > The Last Jedi > Rise of the Skywalker (2019 Aralık) > Rogue One > Solo: A Star Wars Story

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir