Table Veri Tipi ve Table Fonksiyonu – MATLAB

Elinizdeki veriler ile işlem yapacağınız zaman ve birden çok değişkeni bir arada kullanmayı düşündüğünüzde table özelliği size yardımcı olmaktadır. Fakat kullanımı biraz farklı ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Sizlere MATLAB için table veri tipi ve table fonksiyonu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle Octave üzerinden çalışanlar için kötü bir haberim var. Table fonksiyonu Octave için implement edilmediğinden dolayı maalesef kullanım sağlayamıyorsunuz. Direkt olarak MATLAB üzerinde kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise veri tipleridir. Örneğin, 1:5’lik bir matris yaratacaksanız bunların hepsi ya String ya da numerik değerler olmalı. Örneğin A = [3;4;5;6;Cengiz]; yaparsanız öncelikle syntax hatası alırsınız. Fakat A = [3;4;5;6;’Cengiz’]; yaparsanız matrisi yaratırsınız ama bozulur. String değerleriniz matriste yer alır fakat numerik değerleriniz hatalı gözükür.

Eğer text değerler üzerinden işlem yapacaksanız aşağıdaki gibi bir kullanımdan faydalanmalısınız.

Yukarıdaki kodu çalıştırdığınız zaman 1:3 char matrix yaratmış olursunuz. Şimdi ise Table özelliğine geçelim.

Yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda 5 satır, 4 sütunluk bir tablo oluşturursunuz. Murat – Tan – 18 değerleri tabloda yan yana görünür. Bu yüzden eşleştirmeleri doğru şekilde yapmayı unutmayın. Tablo üzerinden bir düzenleme yapmak istediğiniz zaman aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

OKUMALISIN!  Değişken İsimleri Nasıl Olmalıdır? - MATLAB

Örnek kodda yer alan parantez kısmına dikkat etmenizde fayda var. Örneğin 5 satırlık bir tablonuz var ve yeni bir veri girişi yapacaksınız. O zaman 6. satır olarak belirleyerek işlem yapmanız gerekir. “tablo” kısmı table fonksiyonunuz için verdiğiniz değişken ismidir. Nokta işaretinden sonra ise tablonuzdaki sütun değişkenlerinin isimlerini yazıyorsunuz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir