The Illusionist – Sihirbaz (2006) Film İncelemesi

Filmler hakkında eleştirilerin ve önerilerin döndüğü reddit sayfalarını incelerken kendime bir liste oluşturmuştum. İzlenecek filmler ismiyle… O listede kendine yer bulan The Illusionist‘i geçtiğimiz günlerde izleme fırsatı buldum ve ardından onun hakkında elimden geldiğince bir inceleme yazısı yazmak istedim. Fakat çok fazla detaya girmeden, filmdeki imgeleri çok fazla soruşturmadan biraz da üstün körü bir inceleme yapma düşüncesindeyim. Bu konuda tecrübem de olmadığı için biraz amatör yapım olarak gelebilir size.

The Illusionist Filminin Konusu

Film izlemek istediğim zaman önce fragmanını ve konusunu araştırma gayreti içinde olurum. Sihirbaz filmi için de aynı şey geçerli oldu. Fragmandan ve IMDB’deki konu özeti ve puanından yola çıkarak keyif alacağım bir yapım olduğunu düşündüm ve izlemeye başladım. Filmin konusuna geldiğim zaman küçük yaşta sihirbazlığa merak saran bir gencin, sevdiği kızdan ayrı düşmesinden sonra kendini çok fazla geliştirip, yılların ardından tekrar küçükken yaşadığı yere dönmesini ve sevdiği kadın için ortaya koyduğu mücadeleyi anlatıyor diyebilirim. Film özeti kısmında daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım fakat spoiler vermeden en iyi şekilde böyle tanımlayabileceğimi düşünüyorum.

The Illusionist Filmi Yönetmeni

IMDB’de 7.6 puan ile kendisine yer bulan ve birçok izlenmesi gereken filmler listesinde adından söz ettiren filmin yönetmeni Neil Burger. Yönetmen olarak görev aldığı yapım sayısı aşırı fazla değil, IMDB verilerine göre toplamda 10 tane. Bunlar arasında göze çarpanlar Limitless ve Divergent. Diğer filmler hakkında çok fazla bilgim olmadığı için bu ikisini öne koyabilirim.

Yönetmeni araştırdığım zaman Limitless ve The Illusionist filmlerinin onun en iyi yapımları olduğunu söylüyorlar. Diğer filmleri üstün körü incelediğimde ben de aynı yargıya vardım. Tabi film izleme işini henüz yapmadım fakat boş olduğum bir vakitte yönetmenin diğer eserlerini de izlemeyi düşünüyorum.

The Illusionist Filmi Oyuncuları

Edward Norton, filmin ana karakteri olan Eisenheim’i canlandıran isim. Hem seslendirme, hem yan rol hem de baş rol bakımından ciddi bir tecrübeye sahip olduğunu görüyoruz. 1994 yılından beri film endüstrisinde yer alan oyuncu. Filmin diğer karakteri olan Sophie’yi canlandıran oyuncu Jessica Biel da yine aynı şekilde önemli yapımlarda rol almış birisi. Bu iki ana karakterin yanında bir üçüncü olarak müfettişi sayabiliriz. Müfettiş Uhl’u canlandıran ise Paul Giamatti.

The Illusionist Filmi Özeti

Eisenheim küçük yaşta yaşlı bir sihirbaz ile karşılaştığı ve ondan gördüğü bir iki numaranın ardından bu alana merak sardığını görüyoruz. Kendini geliştirirken aynı zamanda Sophie isimli bir kızla karşılaşır ve aralarında bir samimiyet oluşur. Sophie bir düşestir, Eisenheim ise sıradan bir köylü çocuğu. Bu durum düşesin ailesi tarafından hoş karşılanmaz ve birbirleri ile görüşmeleri engellenir. Ardından kaçmaya çalışsalar bile nafiledir. Eisenheim son kaçış denemesinin ardından şehirden ayrılır ve tek başına bir maceraya çıkar. Bu macera 16 sene (tam sayıyı hatırlamıyorum) kadar sürer ve bu süreçte dünyanın en iyi sihirbazlarından biri haline gelir. Birçok ülkede ve şehirde gösteri yaptıktan sonra yolu tekrar doğduğu şehre düşer.

İlk gösteresinde büyük bir ilgi topladıktan sonra ikinci gösteriye Veliaht Prens ve evleneceği kadın gelir. Bu kadın aslında Sophie’dir. Eisenheim onu tanır ve ardından gizli buluşmalar ile aşk yaşarlar. Fakat bir sıkıntı vardır. Veliaht Prens ile evlenmesine sayılı günler kalan Sophie, bu durumdan kurtulmak ister. Bundan sonra yaşananlar filmin can alıcı ve kafa karıştırıcı noktaları olduğu için, direkt olarak izlemenizi öneririm. Filmin sonunda gerçekten şaşkın kalıyorsunuz.

Online Film İzlemek için Önerim

Film hakkında elimden geldiğince bilgiler vermeye çalıştım fakat en önemli sorulardan birisi sorunsuz bir şekilde bu filmi nasıl izleyebiliriz? Bu konuda size tavsiye ettiğim adres direkizleyin.com . Bu tavsiyede bulunmamın ise birkaç temel sebebi var, bunlar:

  • HD formatta yayın yapan nadir adreslerden ki bana kalırsa HD Film izleme konusunda üstüne tanımam.
  • Online film izlemek istemezseniz alternatif yöntemler ile offline şekilde de izlemeniz mümkün hale geliyor. (indirmek vs.)
  • Reklam konusunda oldukça mütevaziler. Kullanıcılara rahatsız verecek şekilde reklam gösterimi bulunmuyor.

Kısacası hd film izlemek ve bu işi ücretsiz – sorunsuz şekilde halletmek istiyorsanız harika bir seçenek.

Siteye Ulaşmak İçin: http://direkizleyin.com/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oylama, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir