Trafik Kazasının Boyutuna Göre Talep Edebileceğiniz Haklar

Türkiye’de bir yılda 1 milyonu aşkın trafik kazası meydana geliyor. Bu kazaların yüzde 90’ına yakını sürücü kaynaklı ve büyük çoğunluğu yaralanma ya da ölüm ile sonuçlanıyor. Trafik kazasında mağdur kişinin hakları hukuk tarafından korunur ve tazminat alma hakkına sahip olur. Trafik kazasında yaralanmak, sakat kalmak ve bir yakınını kaybetmek hayatı değiştirecek nitelikte bir olaydır. Trafik kazası sonucunda hakkınızı tanzim etmek için bize her zaman başvurabilirsiniz.

nekadartazminatalirim.net aracılığıyla trafik kazalarında yaralanma, sakatlanma ya da vefatla sonuçlanma olayları ile alakalı sigorta şirketlerinden ya da karayolları güvence hesabından hakkınız olan tazminata ulaşabilirsiniz.

Avukatlarımız, belgelerin toplanması konusunda büyük titizlik ile çalışır ve sağlık raporları konusunda danışmanlık hizmeti verir. Bu şekilde tazminatın tam tespiti kısa süre içerisinde yapılır ve çözüm odaklı çalışılır. Müşterilerimizin koşullarını anlamak ve onlara yardımcı olmak konusunda her daim son derece dikkatli davranırız.

Üstelik mahkeme sonuçlanana dek avukatlarımız hiçbir şekilde ücret talep etmez. Zor zamanınızda ihtiyaç duyduğunuz desteği bizimle alabilirsiniz, hukuki hizmetimiz sizin için her şeyi değiştirebilir. Trafik kazası tazminatları, sonuçlarına göre farklılık gösterir. Bu farklar aşağıda yer aldığı gibidir.

Yaralanma İle Sonuçlanan Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazaları yaralanma ile sonuçlandığı takdirde, kazaya maruz kalan yaralı kaza anından iyileştiği ana dek bütün hastane tedavilerini, ameliyat giderlerini, bakıcı ya da fizyoterapi seanslarının masraflarını talep edebilir. Trafik kazasının ardından, iyileşemeyecek durumdaki kişiler doktorlar tarafından belirlenen tedavi masraflarını talep edebilir. Trafik kazasında yaralanan kişiler maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Kazadan sonra bunalıma giren, travma yaşayan ya da herhangi bir şekilde kaza sonrası sarsılan kişiler psikolojik destek ile birlikte manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Sakatlanma ya da yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında zaman aşımı kazanın olduğu günden itibaren 8 yıldır. 8 yıl boyunca yaralı ya da sakat kalan kişiler haklarını talep edebilir aksi halde zaman aşımına maruz kalırlar.

Ölüm İle Sonuçlanan Trafik Kazaları

Trafik kazaları sonucunda vefat eden kişilerin yakınları maddi ve manevi olarak tazminat talep edebilirler. Savcılık ölüm ile sonuçlanan trafik kazaları için şikayet olmasa dahi ceza davası açar.

Vefat eden kişinin mirasçılarının, maddi ve manevi tazminat almaları için şahsi olarak dava açmaları gerekmektedir. Trafik kazasında vefat eden kişinin yakınları cenaze masraflarının tamamını, ölümden önce gerçekleşen tedaviyi ve çalışma gücünün yitirilmesinden kaynaklı maddi zararları tanzim edebilir. Ayrıca vefat eden kişinin desteği ile yaşayanlar maddi ve manevi tazminat alma hakkına sahiplerdir.

Ölüm ile sonuçlanan trafik kazası için tazminat hesaplama yapılabilmesi için kazanın gerçekleştiği tarih, kaza ile ilgili raporun tarihi, kazada vefat eden kişinin yaşı ve kalan ömrü, daha kaç yıl çalışabileceği, varsa eş ve çocuklarının asgari geçim tutarı göz önüne alınır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

1 yorum: “Trafik Kazasının Boyutuna Göre Talep Edebileceğiniz Haklar”

  1. motorlu kurye işi yapıyorum 44 bin tl hak kazandim sigorta şirketi isnata göndermiş bakalım bekliyoruz şu anda ne olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir