Türkiye’de Uygulanan Zeka Testleri

Türkiye, Osmanlı Devleti’nin yıkılışından birkaç sene önce zeka testi ile ilgili uygulamalara başlamıştı. Tabi genelde global anlamda faaliyet gösteren testleri uyarlama esasına dayanarak hareket etse de, ilk adımlar 1915 yılında atıldı. Bu yazımda Türkiye’de uygulanan zeka testlerini sizlere aktarmaya çalışacağım.

1915 yılında Stanford-Binet Zeka Ölçeği ile bu alanda faaliyetlerine başlayan ülkemiz, zeka ölçeğini uyarlayarak birçok kişi üzerinde uygulamıştır. Fakat geliştirilmesi konusunda aşırı bir çaba harcanmamıştı. İlerleyen yıllarda da aynı zeka ölçeğinden faydalanmaya devam etsek de 1979’dan itibaren yeni bir ölçek ile karşılaştık. Dünya çapında bilimsel eğitim kitapları ile ismini duyuran Pearson Yayınevi tarafından hazırlanmış zeka ölçeği WISC-R hayatımıza girmeye başladıktan sonra yaygın olarak kullanılan bir ölçek konumuna yükseldi. Günümüzde hala WISC-R’den sıkça faydalanmaktayız.

Türkiye’de Zeka Testleri Nerede Uygulanıyor?

Zeka testi konusunda resmi çalışmaların yapıldığı 2 kurumu ortaya atabiliriz. Bunlardan birisi Rehberlik Araştırma Merkezleri’dir. Hemen hemen her ilçede yer alan RAM’ın alternatifi olarak da Bilim ve Sanat Merkezleri’ni örnek gösterebiliriz. Bu iki kurum da iq testi konusunda WISC-R’den faydalanıyor.

Asis Zeka Ölçeği

Anadolu-Sak Zeka Ölçeği olarak da bilinen ve pek çok kurum tarafından kullanılan bu test aslında 1915’te hayatımıza giren Stanford-Binet’in revize edilmiş ve ülkemize adapte edilmiş halidir. İsmini bütçe ayıran Anadolu Üniversitesi ve bu konuda görev alan Prof. Dr. Uğur Sak’tan alıyor.

Genel zeka ve bunu oluşturan bileşenler üzerine yoğunlaşan Asis Zeka Testi, bireysel anlamda ölçeklendirme yapmaktadır. Uluslararası anlamda da kabul edilen ölçeklendirme sistemi 4-12 yaş aralığındaki bireylere uygulanmakta. Uygulama süresi ise 25 dakika ile 45 dakika arasında değişkenlik gösterebilir.

WISC-R

Ülkemizde sıkça kullanılanlardan birisi de WISC-R’dir. 6-16 yaş arasındaki bireylere uygulanan bu test ana hatları ile 2 önemli parçadan oluşuyor. Birinci aşama sözel zeka bölümleri ve ikinci aşama performans zeka bölümleri. İki grup da kendi içinde 6’ya ayrılmakta ve bireye 12 tanesi de sunulmaktadır.

Leiter Zeka Testi

Daha spesifik olan Leiter ise daha çok işitme ve konuşma engeli olan insanlara uygulanmaktadır. Çünkü dile dayanmayan aşamaları bulunmakta ve böylece işitme ya da konuşma engeli olanlar sorunsuz bir şekilde işlemlere cevap verebilmektedir.

İnsan Resmi Çizme

Diğerlerine göre farklı ve basit bir yapısı olan bu tür son yıllarda tartışılsa da hala değer görmeye devam ediyor. Good Enough-Harris olarak da adlandırılan İnsan Resmi Çizme’de kişiye elinden geldiğinin en iyisi olacak şekilde güzel ve detaylı bir insan resmi çizmesi isteniyor.

İNTERNETTEN TESTLERE KATILMA

Günümüzde rehber danışma merkezleri ve bilim ve sanat merkezleri dışında çok fazla kurum bulunmuyor. Bu sebepten dolayı insanlar internet üzerinde online olup olmadığını merak ediyor. Resmi olarak var olduğunu söylemek zor. Fakat alternatif olarak kullanılabilecek bazı testler mevcut. Ben bu konuda https://www.zekatesti.info/ adresini sizlere önermekteyim. Zeka testi çözmek konusunda size yardımcı olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

3 yorum: “Türkiye’de Uygulanan Zeka Testleri”

  1. aslında benim bildiğim IQ testleri öyle keyfekeder yapılmıyor. davranış bozuklukları olan insanlara yapıyorlar diye biliyorum.. yazı için teşekkürler

  2. Çevremdeki bir tanıdığım için araştırıyordum. En detaylı bilgiyi burada buldum teşekkürler.

  3. Çin Kadar olmasak da yine de biraz bildiğimiz var aklımızı kullanıyoruz. sizin verdiğiniz bilgiler de mantıklı geldi teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir