Türkiye’nin En İyi 5 Domain (Alan Adı) Firması

Günümüzde faaliyet gösteren toplamda 1.5 milyar web sitesinden söz etmekteyiz. Bunların büyük bir çoğunluğu ise park halinde olan veya herhangi bir içeriği bulunmayan domainlerden oluşuyor. Her geçen gün yüzbinlerce yeni alan adı aktif hale getiriliyor. Ülkemizde de internet sektörünün global değerine ulaşması ile birlikte birçok yerli firma da bu konuda faaliyet göstermeye başladı. Bu yazımda en iyi domain firmaları yani en iyi yerli alan adı firmalarından bahsetmeye çalışacağım.

TURKTICARET.Net

1999 yılında faaliyetlerine başlayan TURKTICARET.Net Türkiye’nin ilk ve köklü internet sağlayıcı firmalarındandır. KOBİ’ler olmak üzere bireysel ve kurum müşterilerine domain hizmetleri yanında ayrıca, hosting, sunucu, e-posta, SSL, marka ve patent hizmetleri sağlamaktadır. Türkiye’de ICANN akredite 5 firmadan birisidir.

Esnek ürün yapısı, hizmet kalitesi, alanında uzman ekipleri, hızlı ve dinamik aksiyon yeteneği ile müşteri memnuniyetini karşılayan bir firmadır. Domain, hosting ve diğer hizmetleri için yaptığı kampanya ve indirimlerini www.turkticaret.net web sitelerinden takip edebilirsiniz. Yenilenen güçlü ve hızlı altyapıya sahip hosting ve sunucu paketlerini deneyebilirsiniz.

ATAK DOMAIN

18+ yıllık domain yönetim tecrübesine sahip Atak Domain 2003 yılından beri domain tescil hizmeti vermekte olan ICANN akredite bir firmadır. Dünya çapında tanınmış yüzlerce çok uluslu firmaya hizmet vermektedir. Müşterilerine 220’den fazla ülkenin uzantıları dahil 1500’den fazla domain uzantısını tek panelden yönetme imkânı sunmaktadır. DNS Yönetimi, URL Yönlendirme ve Whois Gizleme gibi ücretsiz özelliklere sahip Atak Domain, domainin yanı sıra hosting, kurumsal e-posta, SSL, ikinci el domain gibi hizmetler de vermektedir. Atak Domain’deki aktif kampanyalara ve daha fazlasına www.atakdomain.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İHS

20 yıla yakın bir süredir faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en eski alan adı firmalarından birisi konumunda bulunan IHS, 2007 yılından bu yana domain kayıt, yenileme ve transfer işlemleri yapmaktadır. Domain servisinin yanı sıra bireysel hosting, kurumsal hosting, mail hosting ve sunucu hizmeti sağlayan IHS, benim kullandığım ilk firmaların başında gelir.

Kurumsal altyapısı ve bünyesindeki binlerce daimi müşteriyle faaliyetini devam ettiren firmanın domain paneli gelişmiştir, birçok imkana erişmeniz mümkün. Benim için olumsuz yanı teknik destek hattının zayıf olması. Geri dönüşler biraz olsa geç oluyor ve kimi zaman acil durumlarda bu can sıkıcı boyutlara geliyor.

İsimtescil

Pazar payının %42’sini elinde bulundurduğunu iddia eden İsimtescil, yine aynı şekilde uzun yıllar boyunca faaliyet gösteren bir domain firması. En iyi yerli domain firmaları arasında göstermemiz gereken bu isim, 500.000’den fazla alan adını barındırıyor. Gelişmiş yönetim paneli ile benden tam puan alan firmanın teknik desteği ile çok muhatap olmak zorunda kalmadım bu yüzden yorum yapamıyorum.

Alan adının yanı sıra hosting, sunucu, SSL ve marka tescili gibi konularda da müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermekte. Bünyesinde ise yüzlerce uzantının bulunduğunu söyleyebilirim. Sık sık yaptığı kampanyalar ile kimi zaman ana uzantılarda indirim uygularken kimi zaman ise alt alan adlarında ciddi fiyat düşüşlerini müşterilerine sunuyor.

Güzel Hosting

Senelerdir sitelerimin bireysel hosting ve reseller ihtiyacı için faydalandığım guzel.net.tr ile daha sonra mail hosting hizmeti de aldım. Fakat domain faaliyetinde ciddi bir artışın olduğunu görünce elimde bulunan alan adlarının yarısını buraya transfer ettim. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadığım firmada en çok hoşuma giden özellik teknik destek. Bir soru sorduğumda maksimum 5-10 dakika içinde geri dönüş alıyorum. Bu da beni firmaya bağlıyor. Sadece alan adı değil hosting ve sunucu işlemleri için de kesinlikle faydalanabilirsiniz.

Turhost

2004 yılında faaliyete başlayan ve birkaç sene sonra domain hizmetini de bünyesine katan Turhost, son senelerde yaptığı ciddi kampanyalar ile birçok alan adımın orada kayıtlı olmasını sağladı. 20.000’den fazla müşteriyi bünyesinde barındıran şirketin destek hattı da sizi memnun edecek cinsten. Kullanışlı ve basit bir yönetim paneli mevcut. Kimi zaman .com, .net ve .org domainlerde kampanyalar yapılıyor.

Natro

Türkiye’nin köklü firmalarından birisi olan Natro, 1999 yılından bu yana hizmet veriyor. Sunucu – Domain ana başlığı altında yer alan Natro, daha çok kurumsal müşterilerine ilgi gösteriyor. Bünyesinde 10-15 civarında domainim mevcut ve arada yaptıkları indirimlerden faydalanmaya çalışıyorum.

Alastyr

Smyrna Telekom olarak 2002 yılında faaliyetine başlayan ve 2012 yılında Alastyr olarak isim değişikliğine gidilen marka, domain ve hosting satışı ile Türkiye’de ismi bilinen işletmeler arasına girmiştir. Açıkçası yukarıdaki firmalar için alternatif sayılabilecek bir servis demek gerekir. Bir kampanya, indirim olduğunda tercih edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

2 yorum: “Türkiye’nin En İyi 5 Domain (Alan Adı) Firması”

  1. İncelemeniz için teşekkürler. Kişisel görüşüm Natro firmasının hosting ve domain sektöründe yerli firma olarak lider konumunda olduğu yönünde. Farklı firmalar ile de aynı zamanda çalışıyorum ama hizmet kalitesi yönünden takdiri hak ettiğini düşünüyorum.

  2. Atak Domain ülke kodlu domain tescilinde dünyadaki ilk 10 firmadan birisi ve burada göremedim. Ayrıca Domain Name API 110 + ülkeye domain bayiliği vermiş olan uluslararası bir domain bayilik programı. Hem yerli hem global.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir