Üniversiteler için Öğretmenlik Taban Puanları

Bugün bir arkadaşımın kardeşi için üniversiteleri ve bölümleri araştırdık. Kendisi öğretmen olmak istiyor fakat genel olarak hangi alana yöneleceğine karar vermedi. Bu yüzden biz de tüm öğretmenlik bölümlerini ve onların taban puanlarını, başarı sıralamalarını inceledik. Bu hususta öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Öğretmenlik Hangi Puan Türünden Alıyor?

İlk olarak bu soruya cevap vermek istiyorum. Genelde öğretmenlik bölümünde okumak istediğinizde sadece eşit ağırlıktan alınacağı düşünülüyor. Özellikle bundan 10-15 sene önce bu alandan öğrenci alınmasından dolayı hala akıllarda kalmış durumda. Fakat günümüz güncel sınav sistemine göre bu bölüm için tüm alanlar kullanılmaktadır. Örneğin matematik öğretmenliği okumak istiyorsanız sayısaldan, İngilizce öğretmenliği okumak istiyorsanız DİL’den; tarih öğretmenliği ise sözelden almaktadır. Kısacası dersin yer aldığı alandan sorumlusunuz. Fakat eğer hangi alanı tercih edeceğinize karar vermediyseniz tüm puan türleri için çalışmak en doğrusu olacaktır. Öğretmenlik taban puanları konusuna baktığımızda bunun nedenini daha iyi anlayacaksınız.

Eşit Ağırlıktan Alan Bölümler

Öğretmenlik için eşit ağırlık puan türünden alan bölümler aşağıdaki gibidir:

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği: Direkt olarak ona uygun bir alan olmadığı için Eşit Ağırlık’tan almaktadır. Fakat mülakat gibi durumların da mevcut olduğunu unutmamak gerek.
  • Felsefe Grubu Öğretmenliği: Genelde sözel olarak düşünülse de Felsefe Grubu öğretmenliği eşit ağırlıktan almaktadır.
  • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği: Yine kafa karıştıran bir husus. Sosyal bilgiler için sözel alan düşünülse de bu bölüm de EA’dan öğrenci almakta.

Sayısaldan Alan Bölümler

  • Biyoloji, Fizik, Kimya, Fen Bilgisi, Matematik dallarının ilkokul ve lise öğretmenlikleri sayısaldan öğrenci kabul etmektedir.
  • Bunun dışında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği de yine aynı şekilde sayısaldan alıyor.

Yabancı Dilden Alan Bölümler

Tahmin edileceği üzere yabancı dilden alan bölümler genelde dil eğitimi veren öğretmenler içindir. Örneğin İngilizce öğretmenliği. Bu hususta tavsiyem https://www.unibilgi.net/ingilizce-ogretmenligi-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari/ bu adresi incelemeleri olacaktır. Özellikle İngilizce öğretmenliği için harika bilgiler mevcut. Bunun dışında tüm bölümler için de detaylı anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Sözelden Alan Bölümler

Sözel üzerinden alım yapan bölümlerde Edebiyat ve Türkçe öğretmenliği ön plana çıkıyor. Bunun dışında sınıf öğretmenliği, tarih ve coğrafya gibi bu alana özel bölümler de yine sözelden alım yapmaktadır.

Ortalama Puan Aralığı

Taban puanlar konusuna gelecek olursak, referans olarak Türkçe öğretmenliğini almak istiyorum. Son zamanlarda en çok tercih edilenlerden birisi. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa ayağında bulunan bölüm zirvede yer alıyor. Geçtiğimiz sene için taban puanı 404 düzeyinde. Tavan puanı ise 438.

İkinci sırada Ankara’da bulunan Hacettepe Üniversitesi yer almakta. Burada ise taban puan 400 iken ilk giren öğrencinin puanı ise 456. Aşağıya doğru indikçe vakıf üniversiteleri listede yer almaya başlıyor. En alt seviyede ise burssuz vakıf üniversiteleri bulunuyor ve bunların taban puanı 285 seviyelerine kadar düşüyor. Siz de hedefinizi düşünerek size en uygun üniversiteyi seçebilirsiniz. Tavsiyem ise, taban puanlarını göz ardı ederek kendinize bir sıralama hedefi koymanız yönünde. Örneğin ilk 20.000 , ilk 10.000 hedefi koymanız sizin için daha faydalı olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oylama, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir