URL Kısaltma Nedir?

Birçok kullanıcıya link kısaltma ya da URL kısaltma hizmeti sağlayan servisler hakkında bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz. Ayrıca URL Kısaltma Nedir? URL Nedir? Sorularına bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz.

URL Nedir?

 Yaygın bir biçimde kullanılmakta olan internet terimleri içerisinde sürekli olarak kullanılan URL, belirli formatlarda belirli standartlara sahip olan karakter düzenlemeleri ile internet sitelerine erişiminizi sağlamaktadır. Açılımı’’Uniform Resource Locator’’ olarak bilinen URL Türkçe dilinde ise ‘’tek düze kaynak bulucu’’ olarak nitelendiriliyor. Belirli parametreleri kapsayan bağlantılar ile çeşitli belgeler, video ve fotoğraf gibi görsellere kolay bir biçimde ulaşmanızı sağlamaktadır.

Ayrıca http gibi güvenlik protokolleriyle FTP tarzındaki dosya transfer komutları ile alakalı bilgi sahibi olmanıza olanak tanıyan URL; sub domain, domain, ülke uzantısı, alan adı ve uzantısı, dosya uzantısı gibi birçok bileşenden oluşmaktadır. İnternet ortamında yüklenen kaynakların yerlerini bulması hedefiyle kullanılan URL, maksimum 2083 karakter sınırlamasıyla genellikle 4 farklı bölümün birleşiminden üretilmektedir.

URL Kısaltma

Link kısaltma olarak bilinen, orijinal olan link uzunluğu belirli araçlar yardımı ile kısaltılıp paylaşmanızı sağlamaktadır. Uzun bir link bağlantısını ortalama 15 karaktere kadar düşürüp kullanıcılara büyük kolaylıklar sunmaktadır. Alakalı olan web sayfalarına yönlendirmeler yapıp ek adres işlevleri gören kısaltma işlemler, İngilizce dilinde ‘’Link shorter’’ olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde özellikle karakter sınırlamalarına Hâkim olan sosyal medya mecralarında daha kısa linkler ile paylaşmanızı sağlar.

OKUMALISIN!  Aile Terapisti Nedir? İzmir Aile Terapisti

İçerisinde oldukça fazla bileşen barındıran URL’ler sosyal medya ve buna benzer birçok platformda karakter limitlerine takılabilir. Bu durumun paylaşım yaparken kullanıcılara birçok problem yaşatmasına sebep olabilir. Kolay bir kullanım ara yüzüne sahip olan birçok araç sayesinde rahat bir şekilde yapılabilecek link kısaltma işlemleri ayrıca içeriklerin oldukça hızlı bir biçimde paylaşılmasına olanak sağlar.

Örnek olarak Twitter üzerinden paylaşımda bulunan kullanıcılar kaynak olarak eklemek istediği linkin uzun olmasından ötürü istediği mesajları istediği şekilde takipçilerine aktarabilmektedir. Böyle bir durumda URL Kısaltma Sitelerini kullanıp hem karakter olarak sayıyı düşürme hem de vermek istenen mesajı takipçilerine aktarabilmektedir. Bu tarz durumların yaşanmasına karşılık sizlerde uzun link bağlantılarını kısaltıp, istediğiniz yerde kolaylıkla paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmamış!)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir